Odvolací soud potvrdil Štrougalovu nevinu

Lubomír Štrougal je nevinný. V odvolacím řízení tak rozhodl pražský městský soud. Bývalý premiér a ministr vnitra socialistického Československa byl obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Žalobce mu kladl za vinu, že v březnu 1965 jako ministr vnitra překazil trestní stíhání skupiny příslušníků Státní bezpečnosti podezřelých z vraždy tří lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Štrougal | Foto: Michal Krumphanzl

Štrougal měl podle obžaloby zmařit vyšetření vraždy ústředního tajemníka národněsociální mládeže Petra Konečného, pracovníka ministerstva vnitra Františka Novotného a bývalého zpravodajského důstojníka exilové vlády v Londýně Bedřicha Weisnera. Pracovníci StB je zatkli kvůli podezření ze špionáže a usmrtili.

Obvodní soud pro Prahu 7 Štrougala v únoru obžaloby zprostil. Konstatoval, že skutek, který mu byl kladen za vinu, není trestným činem. Státní zastupitelství navíc nepředložilo dost důkazů. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala, dnešní odvolací řízení ale rozhodnutí nižší instance potvrdil.

Lubomír Štrougal si od počátku věřil, že proces skončí pro něj příznivě. "Myslím si, že jak první stupeň, tedy obvodní soud na Praze 7, tak odvolací senát zde vykonal velikou práci a perfektně stanovil, co je přesně dané a kde jsou určité pochybnosti, ale tyto pochybnosti nepřevážily v můj neprospěch," řekl Radiožurnálu před soudní síní.

Proti rozsudku už není možné se odvolat. Státní zástupce Martin Omelka zatím nechtěl říct, jestli využije mimořádného opravného prostředku a podá dovolání k Nejvyššímu soudu. "K tomu se v současné době vyjádřit nemohu, záleží na tom, až obdržím písemné vyhotovení rozhodnutí," řekl pouze.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme