Odvolací soud potvrdil trest pro šéfa NKÚ, Dohnal ve funkci končí

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal doplatil na svou vzpurnost proti sněmovnímu kontrolnímu výboru. Městský soud v Praze mu pravomocně potvrdil osmiměsíční podmíněný trest za zneužití pravomoci úřední osoby. Dneškem tak Dohnal ve funkci šéfa NKÚ skončil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal | Zdroj: ČTK

Kontrolní výbor sněmovny u kontrolního úřadu zahájil koncem roku 2010 prověrku hospodaření s majetkem státu a žádal Dohnala o spolupráci při této kontrole.

Poslanci po něm o dokumenty nutné pro audit hospodaření NKÚ. Dohnal ale spolupracovat odmítl, a to i přesto, že za stejný postoj dostal předtím padesátitisícovou pokutu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sledoval reportér Martin Drtina

Namítal, že by prověrka narušila nezávislost úřadu a hájil se tím, že poslanci neměli pravomoc kontrolovat kontrolory. V tom mu ale soudy za pravdu nedaly. "Všechny orgány, všechny úřady musí být podrobeny příslušné kontrole," zdůraznil předseda odvolacího senátu Bohuslav Horký.

Dohnalův advokát Václav Vlk se netajil úmyslem podat proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nic nemění na tom, že Dohnal dnes v poledne přišel o bezúhonnost jako o nutnou podmínku pro výkon funkce a v čele NKÚ končí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Františka Dohnala Václav Vlk ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Vlk nepředpokládá, že by se tam mohl ještě někdy vrátit. „V případě, že se později prokáže, že měl pravdu, bude to spíš o náhradách škody, které mu bude Česká republika platit, než o tom, že by byl schopen jít zpátky do funkce, protože bude obsazena někým jiným,“ uvedl Vlk.

Pozice Dohnala byla nejistá už delší dobu. Není to totiž jediná jeho trestní kauza, soudy se zabývají také jeho údajně nepřiměřeně luxusním bydlením. Kauza ještě není pravomocně skončená. Obvodní soud už dvakrát Dohnala obžaloby zprostil, odvolací městský soud mu pokaždé rozhodnutí zrušil a případ vrátil. Další jednání v této věci nařízené zatím není.

Františka Dohnala poslanci zvolili prezidentem NKÚ v říjnu 2005. Jmenovací dekret má na devět let, takže v roce 2014 by mu mandát vypršel.

Koalici čeká debata o Dohnalově nástupci

Poslanci teď budou muset začít hledat nové ředitele této kontrolní instituce. V kuloárech se spekuluje, že by se jeho nástupcem mohl stát dosavadní ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Zatím Dohnala nahradí jeho statutární zástupce Miloslav Kala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrole NKÚ po odchodu Františka Dohnala mluvil na Rádiu Česko předseda poslaneckého kontrolního výboru, předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda poslaneckého kontrolního výboru, předseda KSČM Vojtěch Filip potvrdil, že zákonodárci budou znovu usilovat o plánovaný audit v NKÚ.

„Oznámíme viceprezidentovi NKÚ, že máme zájem kontrolu provést tak, jak byla původně plánována. Ve čtvrtek se o tom poradím s kontrolní skupinou,“ řekl Filip.

Vicepremiérka Karolína Peak z Věcí veřejných věří, že pozice Nejvyššího kontrolního úřadu se teď stabilizuje. „Já jsem v první řadě ráda, že tímto rozhodnutím by měla být ukončena situace, kdy byla značně znevěrohodňována pozice Nejvyššího kontrolního úřadu právě tímto vyšetřováním a soudním řízením,“ uvedla Peake.

Vláda už několik měsíců závěry NKÚ neprojednává. Premiér Petr Nečas (ODS) totiž tvrdí, že by byl výsměch, kdyby ministři seděli za jedním stolem s člověkem, který je odsouzený a on je kritizoval.

Igor Maňour, Martin Drtina, Ondřej Černý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme