Odvolaná šéfka Nejvyššího soudu podala správní žalobu na prezidenta a premiéra

Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podala v pátek k Městskému soudu v Praze správní žalobu. Žádá v ní zrušení svého odvolání. Žaloba směřuje na prezidenta Václava Klause, který o odvolání rozhodl, i na premiéra Jiřího Paroubka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Brožová | Zdroj: ČTK

Důvodů pro podání správní žaloby je podle Ivy Brožové víc: "Především vidím konkrétně porušení zákona v tom, že jsem byla odvolána, aniž by v tom odvolání byl uveden jediný důvod. Kromě toho je tady rovina vlastního znění zákona, no a tento zákon počítá s tím, že jsem závažným nebo opakovaným způsobem porušila své povinnosti. Já si žádného porušení povinnosti nejsem vědoma," uvedla pro Český rozhlas Iva Brožová.

Hrad se k žalobě Brožové zatím nevyjádřil. Přesné důvody k jejímu odvolání ale byly prezidentovi Klausovi z ministerstva spravedlnosti zaslány, potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva Petr Dimun. A to především neustále se zhoršující stav agend Nejvyššího soudu a špatná péče o jednotnost soudního rozhodování, upřesnil Dimun."Ty důvody byly sděleny v tomto dopise, který pan ministr poslal panu prezidenti, a samozřejmě bylo na panu prezidentovi, aby zvážil jaké kroky on učiní směrem k tomu, aby tento stav byl napraven. Pan ministr souhlasí s tím řešením, které pan prezident nakonec přijal, a to je odvolání paní Brožové z čela Nejvyššího soudu," poznamenal pro Radiožurnál Dimun.

Prezident Václav Klaus postup Brožové i její výhrady komentovat nechce, potvrdil Radiožurnálu mluvčí Hradu Petr Hájek: "Tyto výroky nebudeme v žádném případě specificky komentovat. Prezident se dostatečně vyjádřil v dopise, který předevčírem zaslal a včera zveřejnil náš tiskový odbor."

Jakou šanci má Brožová se svou žalobou uspět? "Já se domnívám, že by mohla být i úspěšná," myslí si lidovecký expert na ústavní právo Jiří Stodůlka. Brožová měla být podle něho ještě před svým odvoláním na své případné chyby upozorněna. A to se podle všeho nestalo, alespoň písemně ne.

Expert na ústavní právo a poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka ovšem tvrdí, že odvolání Brožové je v souladu s právem a s Ústavou. Prezident podle něj ani nemusí uvádět důvody svého rozhodnutí písemně, stačí prý ústní forma. Václav Klaus Brožové napsal, že ministr spravedlnosti Pavel Němec označil stav Nejvyššího soudu za neudržitelný a že právě jí to dává za vinu.

Do čela Nejvyššího soudu jmenoval Brožovou před čtyřmi lety Václav Havel. Od počátku musela vyvracet některé názory, že nemá dostatečnou autoritu. Jako o jejím možném nástupci se nejčastěji mluví o exministru spravedlnosti a někdejším prezidentském kandidátovi ČSSD Jaroslavu Burešovi.

Bureš se včera odmítl vyjádřit k tomu, zda dostal nabídku Brožovou nahradit, nicméně to nepopřel. Také mluvčí prezidenta Petr Hájek označil úvahy o nástupci Burešové za předčasné. "Touto otázkou se prezident teprve začne zabývat, žádné jméno zatím nepadlo," uvedl ve čtvrtek Hájek.Nejvyšší soud v poslední době čelil kritice ze strany ministerstva hlavně kvůli neschopnosti sjednocovat rozsudky soudů nižší instance. Němcův úřad upozorňoval na případ mladé ženy, nad kterou soudci během tří let vynesli čtyři rozdílné verdikty - od tříleté podmínky až po deset let vězení. Nejvyšší soud výtky odmítal, případ nakonec musel rozhodnout Ústavní soud.

Milan Kopp, Vít Dvořák, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme