Pražská opozice se neúspěšně pokusila odvolat Hřiba i náměstka Scheinherra. Město prověří IT zakázky

Pražská opozice neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN). Zastupitelstvo po hlasování schválilo, že magistrát provede audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Dovhomilja a Jančovič, rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v dopravní podniku obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva dopravního podniku Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje městskou hromadnou dopravu.

O odvolání primátora zastupitelé hlasovali v rámci materiálu navrženého opozicí, který se týkal IT zakázek na magistrátu. Už při projednávání předchozího bodu ohledně situace v dopravním podniku se opozice na návrh hnutí ANO pokusila neúspěšně odvolat primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě).

Pro Hřibovo odvolání hlasovalo 17 z 65 zástupců, u Scheinherra šlo o 20 hlasů. Jednalo se o všechny přítomné opoziční zastupitelé, ke kterým se přidala koaliční radní Hana Kordová Marvanová (STAN).

Soud poslal Augustína z kauzy kolem Hlubučka do vazby. Náměstek Scheinherr vypovídal na policii

Číst článek

Opozice vytkla Scheinherrovi, že přestože podal na jaře 2020 trestní oznámení kvůli možné korupci v dopravním podniku, neučinil následně další personální kroky a nezavedl dostatečná opatření v podniku. Podle zastupitelů ODS a ANO tak umožnil v podniku činit další nekalosti.

Scheinherr kritiku odmítl a řekl, že to byl naopak on, kdo se obrátil při prvním podezření na policii, se kterou následně spolupracoval.

Zastupitelé se řadu hodin přeli o to, kdo dosadil, nebo pomohl dosadit obviněného a dnes již bývalého člena dozorčí rady dopravního podniku Augustina. Koalice s opozicí si také vyčítala některé kroky z minulosti.

Prověření smluv

Předseda opozičních zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček následně navrhl, aby byly vybrány čtyři oblasti, které budou auditovány. Mezi nimi byly například tzv. společný podnik Nové Holešovice pro výstavbu v okolí stanice metra C Nádraží Holešovice, v jejíchž orgánech zasedl Augustín.

Dále požadoval prověřit projekty na Palmovce nebo prověření, zda městu a dopravnímu podniku v kauze Dozimetr vznikla škoda. „Rád bych, abychom v auditech udělali rychlejší kroky,“ řekl.

‚Klobouk dolů před Petrem, že to jakoby umlátil.‘ Jak měli Hlubuček a spol. obsazovat klíčové posty

Číst článek

„Považujeme za nutné prošetřit uzavírání smluv se subjekty napojenými na osoby obviněné v kauze dopravního podniku,“ uvedl k IT zakázkám opoziční zastupitel Tomáš Portlík (ODS).

Dodal, že některé magistrátní zakázky v informatice v posledních letech provázely nejasnosti, například podezření na dělení zakázek či upřednostňování určitých firem.

Jako dodavatelé v předmětných zakázkách figurovaly firmy ADVICE.CZ Solutions a Information Systems Factory Group vlastněné Dovhomiljou a Uniprog Solutions, které šéfoval Jančovič.

Většinu zakázek zadal magistrát, některé pak městská firma Operátor ICT. Zastupitelé kromě auditů na magistrátu uložili radě, aby zajistila obdobné audity v městských příspěvkových organizacích.

Informatiku má na magistrátu v gesci primátor, podle kterého byla například zakázka firmě ADVICE.CZ Solutions přidělena v minulém volebním období, a Piráti ji naopak vypověděli. Dodal, že kauza Dozimetr se podle dostupných informací netýká žádných zakázek na magistrátu.

Doplnil nicméně, že s prověřením smluv s firmami lidí obviněných v souvislosti s kauzou dopravního podniku souhlasí, i když další kritiku opozice ohledně postupu Pirátů odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme