Zemětřesení na pražské ‚čtyřce‘. Starostu Štěpánka nahradí Michalcová z ANO na návrh ODS a TOP 09

Zastupitelé Prahy 4 ve středu odvolali osm z devíti radních městské části včetně starosty Petra Štěpánka (Zelení). V radě zůstal jen přeběhlík Josef Svoboda (KDU-ČSL), který se stal místostarostou. Návrh na odvolání předložily opoziční kluby ODS, TOP 09 a hnutí ANO. Právě tyto strany spolu se Svobodou tvoří novou koalici. Starostkou se stala Irena Michalcová (ANO).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:59 24. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaný starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Zelení) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zastupitelé nejprve odvolali sedm radních včetně starosty Štěpánka. Později se jim podařilo odvolat i osmého radního - Ondřeje Růžičku ze Starostů a nezávislých. Napoprvé pro jeho dovolání chyběl jeden hlas.

Opozice vyčetla nyní odvolané radě v několikahodinové diskusi několik pochybení.

„Jsme zásadně nespokojení s pokračujícími snahami likvidovat kapacitnost a průjezdnost komunikací Prahy 4,“ uvedla opozice ve společném prohlášení. Nelíbí se jí také postup městské části při zavádění parkovacích zón.

Praha chce odvolat z dozorčí rady Pražské plynárenské Distribuce bývalého zastupitele Březinu

Číst článek

Pro všechny odvolané radní včetně starosty hlasovala většina 23 zastupitelů z celkového počtu 45. Návrh zařadit na střední jednání i odvolání radních podpořil také Josef Svoboda.

Nová starostka

Zastupitelé Prahy 4 zároveň večer zvolili novou starostkou Irenu Michalcovou z hnutí ANO. Na jednání zastupitelů dostala v tajné volbě taktéž 23 z celkových 45 hlasů.

Neprodleně tak nahradila odvolaného Petra Štěpánka, který byl starostou od roku 2014. Do funkce Michalcovou navrhly dosud opoziční kluby ANO, ODS a TOP 09.

„Velmi si vážím důvěry kolegů a mohu nejen jim, ale i všem občanům Prahy 4 slíbit, že já i celá nová Rada budeme pracovat skutečně pro ně. Rozvoj městské části v poslední době stagnoval a my budeme muset spoustu věcí rozhýbat,“ uvedla nově zvolená starostka Irena Michalcová.

Po volbách v roce 2018 vládla až dosud koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) s těsnou většinou 23 hlasů.

Michalcová je rodačkou z Prahy. Získala pedagogické vzdělání a přes 30 let působí v oboru předškolního vzdělávání. Začínala jako učitelka mateřské školy, později se stala ředitelkou několika předškolních zařízení. Působila ve funkci předsedkyně Komise pro výchovu a vzdělávání. Loni byla lídrem hnutí ANO v komunálních volbách v Praze 4 a stala se zastupitelkou.

Komunální volby v Praze 4 vyhráli loni v říjnu se ziskem 18,9 procenta hlasů Piráti a nezávislí a v zastupitelstvu obsadili deset křesel. Druhá skončila ODS, která získala 17,5 procenta hlasů a devět mandátů. O čtyři setiny procenta méně a stejný počet zastupitelů dostalo uskupení Praha 4 Sobě. Hnutí ANO nasbíralo 15,3 procenta hlasů a do zastupitelstva vyslalo sedm zástupců. Ve volbách uspělo také hnutí Společně pro Prahu 4 s 10,8 procenta a šesti mandáty a TOP 09, kterou podpořilo 8,6 procenta voličů a jež získala čtyři zastupitele. Ve čtvrté městské části přišlo k volbám 43.792 lidí a volební účast dosáhla 45,6 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme