Odvolání šéfa Inspekce ministra vnitra bylo podle poslanců nesystémové

Personální změny v Inspekci ministra vnitra byly nesystémové. Takové usnesení přijali poslanci z výboru pro bezpečnost, když s ministrem vnitra Ivanem Langerem z ODS diskutovali o odvolání šéfa inspekce Miroslava Borníka, jeho dvou náměstků a tří dalších vysokých důstojníků. Především sociální demokraté a komunisté ministra stále podezírají z toho, že důvodem těchto personálních změn byla kauza s odposlechy politiků a novinářů, které byly nasazeny při vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer | Foto: Marián Vojtek

Poslanci ministra vnitra také vyzvali, aby se s ohledem na možný střet zájmů zdržel kroků, které s vyšetřováním úniku Kubiceho zprávy mohou souviset. Ivan Langer ale tvrdil, že inspekce pracovala špatně a že rozhodně nemínil ovlivňovat vyšetřování kauzy.

"Já se velmi obávám, že tady vůbec dnes nešlo ze strany mnohých o pochopení věcné stránky věci, bojím se, že převládala vyloženě jenom osobní animozita, opět se opakovaly urážky a osobní výpady. Inspekce ministra vnitra nebyla a není v dobrém stavu, potřebovala a potřebuje změnu a ta změna, která přichází, je podle mého hlubokého přesvědčení změnou k lepšímu," řekl Langer.

S ministrovým odůvodněním jeho kroků v čele resortu rozhodně není spokojen exministr vnitra za ČSSD a současný šéf sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan. "Na mnoho otázek jsme odpovědi nedostali, takže podezření o tom, že to byla opět účelová změna, která předcházela změně systémové, tak to tam trvá."

S tím, aby vláda, která nemá důvěru, dělala zásadní personální změny a zdůvodňovala je systémovými změnami, nesouhlasí ani poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. "Personální změny nemůžou předcházet změnám systémovým, to za prvé, a vláda, která nemá důvěru a nemá ani naději na to ji získat, by neměla dělat zásadní personální změny."

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme