Nehovořte o odbornosti, ale o korytech, bránil se Klaus mladší při odvolání ze školského výboru

Sněmovna ve středu odvolala na návrh ODS nezařazeného poslance Václava Klause mladšího ze školského výboru, který vedl. Klause nahradil nový nominant občanských demokratů Karel Krejza. Výbor bude také muset zvolit nového předsedu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:05 17. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hlasování předcházela poměrně dlouhá debata, která se točila kolem Klause mladšího. Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková v ní oznámila, že pro jeho odvolání hlasovat nemůže, protože vždy byla zastáncem odbornosti.

‚Dlouhodobě poškozuje dobré jméno strany.‘ Výkonná rada vyloučila Klause mladšího z ODS

Číst článek

Klaus podotkl, že nemá logiku, pokud odejde ze školského výboru třeba do výboru pro životní prostředí. „Už nikdy nehovořte o odbornosti, ale o politických dohodách a korytech, o handlech,“ vzkázal občanským demokratům.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl Klausovi, že již jsou političtí soupeři a místa ve výborech se rozdělují na základě zákona podle výsledku voleb.

Klaus získal místo předsedy školského výboru díky politickým dohodám, zdůraznil Stanjura. Pro odvolání Klause mladšího z výboru nakonec hlasovalo 93 ze 150 přítomných poslanců.

Občanští demokraté před časem neprosadili výměnu Klause mladšího v čele školského výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu.

Vedení strany vyloučilo Klause v polovině března, protože podle výkonné rady občanských demokratů „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS“. Klaus nyní zakládá novou politickou stranu.

Václav Klaus mladší

Datum a místo narození: 10. září 1969 v Praze

Vzdělání: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika - geografie (1993)

Současná pozice: poslanec ve sněmovně (od října 2017)

Kariéra: ředitel soukromého pražského gymnázia PORG (1998 až 2014) a poté sítě škol PORG v Praze a Ostravě

Stranická příslušnost: Členem ODS se stal v roce 2002, stranu ale opustil v roce 2009 na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. V roce 2016 se do strany vrátil a o rok později byl za ODS zvolen do sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy výboru pro vzdělání.

Rodina: Je synem bývalého českého premiéra a prezidenta Václava Klause a bývalé velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové; je podruhé rozvedený a má čtyři děti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme