Odvolat hned, nebo až po schůzce? Za jak dlouho Zeman podepisuje odchody ministrů ze Sobotkovy vlády

Prezident Miloš Zeman se chce sejít s Andrejem Babišem (ANO) a prodiskutovat návrh na jeho odvolání z postu ministra financí. Zemana prý bude zajímat, jestli ze sebe šéf hnutí "chce udělat mučedníka". Bez dalších podrobností to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podobně ani neřekl, zdali návrhu premiéra Sobotky - tedy Babiše odvolat - hlava státu vyhoví. Server iROZHLAS.cz proto připravil rekapitulaci všech odchodů z vlády Bohuslava Sobotky a jak se k nim postavil prezident Miloš Zeman.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Vůbec první, kdo v lednu roku 2014 jmenovaný kabinet premiéra Bohuslava Sobotky opustil, byla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). Její odchod z vlády se - od těch následujících - ale lišil.

Jourová byla kandidátkou hnutí ANO na českou eurokomisařku, v září uspěla a získala post spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví. V říjnu téhož roku podala na svůj vládní post demisi. Na ministerstvu ji nahradila Karla Šlechtová (ANO).

Kurýr s demisí

Přesně 288 dnů vydržel v křesle ministra dopravy Antonín Prachař (ANO). Dne 12. listopadu předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi sdělil, že se rozhodl podat rezignaci. Podle jeho slov proto, že se kolem něj v té době vyrojily spekulace a kritiky. Babiš už měl tehdy za Prachaře náhradu, a to současného šéfa dopravy Dana Ťoka (ANO).

Prezident Miloš Zeman rezignaci přijal hned druhý den. Hlava státu ministra o schůzku ještě před tím, než rezignaci přijme, ale nežádala.

"Já jsem prezidenta nežádal o schůzku a pan prezident ani nikdo z Hradu mě nekontaktoval, že by se mnou chtěl mluvit. Po týdnu jsem dostal kurýrem na úřad oznámení, že demise byla přijata," popsal nyní Prachař pro server iROZHLAS.cz.

V únoru 2015 oznámila svou rezignaci ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). "V souvislosti s vývojem událostí kolem mé osoby začínám být relativně znechucená," vysvětlila tehdy.

Válková rezignuje k 1. březnu, oznámil Babiš. Na ministra navrhl Pelikána

Číst článek

Ještě předtím se tehdejší ministryně spravedlnosti účastnila schůzky s prezidentem Zemanem na Pražském hradě. Zhruba půl hodiny se bavili o pracích v resortu, platech soudců, a v neposlední řadě o její - tehdy ještě spekulované - rezignaci. Šéf hnutí ANO oznámil rezignaci Válkové druhý den. Jejím nástupcem se stal Robert Pelikán (ANO).

Schůzka na Hradě

S návrhem na odvolání prezident Zeman váhal poprvé u Marcela Chládka (ČSSD). Na přelomu května a června 2015 oznámil jeho odvolání premiér Sobotka v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na ministerstvu školství. Sám Chládek to popřel.

Ministr školství se proto s prezidentem Zemanem potkal na Hradě na začátku června. Po schůzce, která trvala zhruba hodinu a půl, Chládek uvedl, že Zeman jeho odvolání podepíše.

Končící ministr školství Marcel Chládek hovoří s novináři po setkání s prezidentem na Pražském hradě | Foto: ČTK

"Ta schůzka začala tím, že pan prezident řekl, že nechce přijmout návrh na mé odvolání. Já jsem (ho) požádal, aby tento návrh přijal," popsal tehdy. Zeman návrh na Chládkovo odvolání podepsal druhý den. Do křesla šéfky školství usedla Kateřina Valachová (ČSSD). Letos v únoru se Chládek stal předsedou středočeské Strany práv občanů, bývalých zemanovců.

V polovině loňského listopadu oznámil premiér Sobotka, že odvolal dva ministry sociální demokracie - šéfa zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Ve stejný den o změnách telefonicky informoval také prezidenta Zemana. Premiér zároveň oznámil, že post šéfa zdravotnictví má obsadit tehdejší ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík, lidská práva bude mít na starosti poslanec Jan Chvojka.

Po schůzce s prezidentem republiky v Lánech premiér oznámil, že oba ministři by měli opravdu skončit k poslednímu listopadu. Němeček na dotaz serveru iROZHLAS.cz uvedl, že před podpisem odvolání s prezidentem nejednal, zájem prý ale byl.

"Byl zájem, ale já jsem byl chvilku na nemocenské a pak nebyl pan prezident, takže to nešlo. Časově to nevycházelo. Napřed jsem dostal písemně odvolání podepsané panem prezidentem, a potom mě přijal," zavzpomínal. Prezident mu proto za jeho působení v úřadu poděkoval na společné schůzce ke konci měsíce. Odcházejícího ministra Dienstbiera Zeman tehdy nepozval.

Schůzka nevyšla

Naposledy se pak premiér Sobotka rozhodl odvolat šéfa průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), a to kvůli kritice přístupu k mobilním operátorům. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že se Zeman chce s Mládkem co nejdříve sejít.

„Pan prezident ve velmi blízké době přijme na Pražském hradě Jana Mládka, aby mu poděkoval za velkou práci, kterou ve funkci ministra vykonal pro český průmysl," uvedl tehdy Ovčáček.

Premiér mění stanovisko počtvrté, řekl Babiš o zrušení demise. Sobotku podporujeme, tvrdí Kalousek

Číst článek

Že by se schůzka s prezidentem konala ještě před podpisem odvolání, ale Mládek na dotaz serveru iROZHLAS.cz popřel. Sejít se prý ale se Zemanem měli. "Z mé strany ano," napsal bez dalších podrobností Mládek v sms zprávě na dotaz, z čí strany byl o schůzku zájem. 

Poté, co premiér Bohuslav Sobotka vzal zpátky avizovanou demisi, navrhl odvolat ministra financí Andreje Babiše. Návrh v pátek poslal na Pražský hrad, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka se s ním ale hlava státu seznámá až v úterý. Definitivně o ní podle Ovčáčka rozhodne po návratu z Číny, tedy kolem 18. května.

Zeman se zároveň bude chtít s Babišem ještě setkat. "Pan prezident, předpokládám, se zeptá Andreje Babiše, zdali se chce stát mučedníkem," uvedl Ovčáček pro Českou televizi. Co konkrétně to znamená, neupřesnil.

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme