Odvolat ředitele vojenské pojišťovny bylo nezákonné, tvrdí ministerstvo zdravotnictví

Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny odvolala dosavadního ředitele Karla Šteina a předsedkyni správní rady Jitku Šebkovou. S tím ale nesouhlasí ministerstvo zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Němeček, Koalice soukromých lékařů | Foto: Filip Jandourek

„Novou předsedkyní správní rady Vojenské zdravotní pojišťovny byla dnes zvolena zástupkyně ministerstva financí ing. Lenka Poliaková. Správní rada o všech změnách ve vedení pojišťovny jednala a rozhodla v souladu se zákony i se svými vnitřními předpisy. Ministerstvo financí personální obměnu plně podporuje,“ řekl mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Podle ministerstva zdravotnictví ale v pořádku nebylo už ani samotné svolání správní rady, které iniciovala místopředsedkyně správní rady Poliaková a to i přesto, že předsedkyně rady Šebková byla přítomna a se svoláním rady nesouhlasila.

Jednání rady bylo tedy podle ministerstva financí v rozporu se statuty pojišťovny. Pro odvolání obou osob měly také hlasovat osoby, které měly být do správní rady zvoleny v rozporu se zákonem. Proto se ministerstvo domnívá, že rozhodnutí nejsou platná.

„Situace ve Vojenské pojišťovně je alarmující a poslední kroky uskutečněné jen částí správní rady nás jen utvrzují v přesvědčení, že bude nutné přikročit ke konkrétním opatřením, abychom zabránili případným škodám. V této chvíli situaci analyzujeme a připravujeme další postup,“ zveřejnil své stanovisko na stránkách resortu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Současná situace zatím nebude mít vliv na provoz pojišťovny. „Vedení převzal už pan ing. Kolář. To znamená, že vše bude fungovat tak, jak současné rozhodnutí správní rady uložilo,“ uklidňuje klienty mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Richard Medek.

V případě, že ministerstvo zjistí závažné nedostatky v činnosti pojišťovny, může podle zákona na ni uvalit nucenou správu.

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme