Odvolili i nejvyšší představitelé státu a nejsilnějších stran

Volební účast do pátečního podvečera nasvědčovala podle údajů z krajů, že by celkový počet viličů mohl být podobný jako při volbách před čtyřmi lety. Hned v první den voleb se k urnám dostavili i všichní předsedové politických stran zastoupených v dosavadní Poslanecké sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

politici | Foto: Jan Rosenauer

Odvolili i prezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar. Přišli do volební místnosti v základní škole Norbertov na pražské Ořechovce brzy po jejím otevření. Ani jeden z nich neprozradil, čí kandidátní listina byla v obálce, kterou do urny vhodili. Ve škole v Josefské ulici v Praze volil předseda Senátu Petr Pithart.

Do volební místnosti v základní umělecké škole v Praze 8 přišel volit i s manželkou Livií předseda ODS Václav Klaus. Ocenil velký zájem novinářů, kteří se přišli podívat, jak volí: "Já myslím, že je to velký zájem o vítěze, takže to je dobrá zpráva," prohlásil. Jak prozradil, nevyužil možnosti dát někomu preferenční hlas.

Ve škole na jindřichohradeckém sídlišti Hvězdárna volil s manželkou šéf ČSSD Vladimír Špidla. Za volební zástěnou podle měření jednoho z televizních štábů, strávil více než půl minuty. "To, co se mělo udělat, se už udělalo, takže volby prožívám trochu slavnostně," uvedl ke svým pocitům.

Lidovecký předseda Cyril Svoboda vhodil kandidátku Koalice do urny ve volební místnosti v restauraci U Zezuláků v Hradci Králové. Podle svých slov využil práva dát dvěma kandidátům preferenční hlasy.

Také předsedkyně Unie Svobody Hana Marvanová neskrývala, komu dala hlas. Zda někoho na kandidátce zakroužkovala, ale neprozradila. "Věřím, že získáme řadu nerozhodnutých voličů a že budeme mít lepší výsledek, než nám přisuzovaly agentury," řekla šéfka unionistů při odchodu z volební místnosti blízko pražské botanické zahrady na Albertově.

Deset minut po otevření volebních místností hlasoval v Mikulově Miroslav Grebeníček. "Volby pokládám pro ČR za zlomové," řekl při odchodu z volební místnosti novinářům. Doufá, že KSČM získá ve volbách více než 11 procent hlasů. Získají-li komunisté 15 procent, bude to velmi dobrý výsledek, dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Grebeníček k volbám

Milan Kopp, Dušan Valenta, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme