Odvrácená strana sídla karlovarského festivalu. Thermal opět 'zdobí' velké graffiti

Před měsícem vandalové posprejovali vnitřek bazénu, tentokrát je graffiti na vnější podpěrné zdi viditelné z kolonády. | Foto: Filip Jandourek

Karlovarský filmový festival je v plném proudu – po červeném koberci hotelu Thermal se v pátek prošly hollywoodské hvězdy a kinosály se plní návštěvníky. Mimo záři reflektorů ale hlavní festivalové sídlo chátrá a stává se terčem vandalů. Ti tentokrát posprejovali zeď u hotelového bazénu.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Thermal v Karlových Varech hostí 52. ročník mezinárodního filmového festivalu. Kulturní akce opět přilákala tisíce návštěvníků, kteří plní promítací sály i ulice lázeňského města. Jejich pozornosti ale kromě programu neuniká ani viditelně chátrající bazénový areál v přilehlé části Thermalu - hlavního sídla festivalu. Ten neznámí pachatelé opět posprejovali, tentokrát z vnější a veřejně přístupné strany bazénu. Obří graffiti je vidět i z frekventované cesty k hotelu vedoucí přes Dvořákovy sady.

Při cestě přes frekventované Dvořákovy sady si návštěvníci všímají i velkých graffiti. | Foto: Filip Jandourek

Jde přitom už o druhý podobný vandalský útok na brutalistní komplex. Před měsícem server iROZHLAS.cz informoval o graffiti, které se objevilo přímo uvnitř 50metrového bazénu. Vedení hotelu jej následně nechalo odstranit. Podle Adama Vojtěcha, který v představenstvu hotelu Thermal zastupuje ministerstvo financí, se ale vandalové k místu tentokrát dostali přes volně přístupný pozemek, samotný areál je uzavřený a hlídaný ostrahou.

Obří graffiti, oprýskaná omítka a nepořádek. Bazén slavného hotelu Thermal se mění v ruinu

Číst článek

„Graffiti nejsou v areálu bazénu hotelu Thermal. Ten byl zabezpečen a při jakémkoliv pokusu o vnik do areálu je volána městská policie. V tomto případě ale vandalové šli přes volně přístupný pozemek, který patří městu, nikoliv naší společnosti. Z tohoto pozemku pak vytvořili i graffiti. Proto budeme o odstranění jednat s městem," řekl pro server iROZHLAS.cz.

Bazén hotelu Thermal byl kvůli nevyhovujícím provozním podmínkám uzavřen v lednu loňského roku. Postupné chátrání kdysi vyhledávaného odpočinkového místa i četné útoky vandalů ale nedávno vyvolaly pobouření místních - vznikla dokonce petice za obnovení provozu bazénu. 

Vypuštěný bazén hotelu Thermal v Karlových Varech | Foto: Zdeněk Trnka

Jak ale už dříve potvrdil Adam Vojtěch, s opravou bazénu ani přilehlé kavárny se v plánované rekonstrukci Thermalu nepočítá. „Vzhledem k tomu, že akciová společnost THERMAL-F má omezené finanční prostředky na opravu, je nutné určit si priority. Po vyhodnocení stavu objektu samotné hotelové budovy je pro nás jednoznačně prioritní oprava právě této hlavní budovy, která je nejen pro budoucnost hotelu, ale i pořádání mezinárodního filmového festivalu, zcela klíčová," řekl v červnu serveru iROZHLAS.cz.

'Graffiti poukazují na problém'

Hotel Thermal byl v 70. letech postaven podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Věra Machoninová by si přála, aby byl komplex prohlášen za kulturní památku a hospodaření státu se svou stavbou dlouhodobě kritizuje. Ministerstvo kultury ale žádost o zařazení Thermalu na seznam památkově chráněných staveb před dvěma měsíci zamítlo.

Uzavřená je i kavárna nad bazénovým areálem. | Foto: Filip Harzer

„Z mého úhlu pohledu nové a nové graffiti dokazují, že bazén je opravdu v katastrofálním stavu. Současně ale na problém poukazují, a tak je paradoxně vítám. Pokud se během festivalu objeví na bazénu graffiti, které zároveň není okamžitě odstraněno, je pravděpodobně někde problém a je dobře, že si ho festivaloví hosté všimnou," okomentovala současný stav bazénu Marie Kordovská, vnučka architektky Machoninové.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme