Odvrácení krize ve zdravotnictví ještě není jisté

Po dnešku by mělo být jasné, zda krize ve zdravotnictví skončí, nebo bude pokračovat. Odboráři z jednotlivých regionů mají říct, zda podepíší dohodu s ministrem Leošem Hegerem. Vyjádřit by se měla i vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice. Ilustrační foto.

Nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Šéfové regionálních lékařských odborových organizací rozhodnou, zda posvětí návrh memoranda, na kterém se v pondělí shodli ministr Leoš Heger a zástupci Lékařského odborového klubu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel v Ranním interview Radiožurnálu

Ten počítá s tím, že Heger pošle nemocnicím na platy lékařů skoro celé dvě miliardy a vláda změní tarifní tabulky. Odbory ale musí vyzvat lékaře ke stažení výpovědí.

Lékaři požadují garance

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel v Ranním interview Radiožurnálu zdůraznil, že na poradě předsedů odborových organizací přednese svůj názor. „Jsou tam určité věci, se kterými souhlasit nemůžu, a to je třeba z mého pohledu otázka garancí.“

„Tam je garance pouze ministra zdravotnictví a jsou tam věci, které překračují jeho kompetence a zasloužily by si i někoho dalšího z vlády,“ míní Engel. Odmítl, aby se problém redukoval pouze na problém lékařských platů. „Mezi třinácti důvody k exodu je jedenáct ryze nefinančních.“

„Musíme mít jistotu, že to schválí i vláda,“ poznamenal Engel. V případě odmítnutí memoranda by podle něho byla ještě možnost pro další jednání: „Z mého pohledu se bude jednat už jen o několik dní, ale prostor ještě bude.“

Kubek chápe obavy

Jak dnes ráno v České televizi připustil šéf lékařské komory Milan Kubek, dohoda sice není ideální, ale je přijatelná.

Chápe však legitimní obavy lékařů, že sliby nebudou dodrženy. Jednoznačně proto neřekl, zda doporučí regionům, aby s protestem skončili. Důležité podle něj je, aby dohodu plnily obě strany:

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ve Světě o osmé

„Já prostě vnímám obavu lékařů, že se bojí neplnění dohody, že někteří politici se nebudou jí cítit vázáni. To je legitimní obava. Důležité je, aby se k té dohodě přihlásila celá vláda,“ uvedl Kubek.

Šéf resortu Leoš Heger Radiožurnálu řekl, co by se stalo, kdyby odboráři dnes dohodu nepodpořili a výpovědi nestáhli: „Potom by zůstaly v platnosti i ty naše sliby, které znamenaly rovněž navýšení 5 až 8 tisíc na lékaře, ale ne cestou tarifů. Protože v takovém případě, kdyby ten LOK v té akci pokračoval, vláda navýšení tarifů neschválí.“

Nová úhradová vyhláška

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ve Světě o osmé poznamenal, že nepovažuje za správné každé ad hoc řešení pod tlakem. „Mechanismus není ideální, protože systém veřejného zdravotního pojištění nepočítá s rychlými změnami a má obrovskou setrvačnost.“

„Nicméně shodli jsme se na tom, že na ministerstvu vznikne nová vyhláška o úhradách pro rok 2011, která bude zohledňovat jakýsi vzorec počtu lékařů v jednotlivých zařízení, vydá se pravděpodobně k 1. březnu a zdravotní pojišťovny podle ní upraví své zálohy a úhrady do zdravotních zařízení,“ uvedl Gajdáček.

Poradí se i vláda

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS zatím neví, zda vyjednaný kompromis podpoří:

„Mám zatím pocit, že ta dohoda je v zásadě v duchu toho, jaký mandát pan ministr dostal od vlády. Ale v tuto chvíli nemohu korektně říci, zda návrh dohody podpořím, počkám na vládní debatu,“ uvedl Pospíšil.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme