OECD podporuje reformu českého vysokého školství

Reforma vysokých škol v České republice našla podporu u odborníků z OECD. Na dvoudenní mezinárodní konferenci, která začala v pátek, pochválili její přípravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Kopicová | Zdroj: ČTK

Pokud se změní systém vysokých škol, míní experti, vzdělávání se v Česku podstatně zlepší. Ministryně školství Miroslava Kopicová se chce právě doporučeními řídit.

Komisaři na přípravě školského zákona ocenili hned několik věcí. Například návrh odloženého školného, jiný systém řízení univerzit a rozdělení škol na vzdělávací, výzkumné a profesně zaměřené.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hodnocení OECD chystané reformy vysokého školství.

"Podporujeme návrh na vytvoření základních studijních grantů na vzdělávání a stipendií, které se mají určovat podle toho, v jaké je student sociální situaci. Je nezbytné vytvořit komplexní systém studentské podpory," řekl Českému Rozhlasu zástupce OECD Thomas Veco.

Je třeba lidí z byznysu

Veco dále doporučil, aby se do správních rad vysokých škol dostali i lidé mimo univerzity, například lidé z byznysu. Podle něj neohrozí akademickou svobodu, ale budou znamenat přínos pro zajištění větší veřejné podpory. Také uvítal, že vysokoškolská reforma počítá s tím, že by vyšší odborné školy mohly vydávat vysokoškolské tituly.

"Máme obavy o vyhlídky vyšších odborných škol. Podporujeme doporučení Bílé knihy, aby se staly nedílnou součástí terciálního systému vzdělávání a nabízely studentům krátké bakalářské programy," upřesnil Veco.

Jedním z účastníků mezinárodní konference byl i profesor cambridgské univerzity, Rudolf Haňka, podle kterého je reforma vysokého školství nezbytná. Tedy pokud se české univerzity chtějí dostat do popředí žebříčku světových prestižních škol.

Ve zmíněném žebříčku si totiž vůbec nestojí dobře. Podle uznávaného hodnocení škol deníku Times, se ani jedna česká škola nedostala do první dvoustovky.

"Hlavní problém vysokého školství v této zemi je především v nízké mobilitě akademiků. Navíc volná místa akademiků se neobsazují konkurzem, ale systémem povyšování," řekl ČRo Haňka.

Ministryně školství Miroslava Kopicová chce nyní pracovat na návrhu zákona, který bude mít několik variant. Vládě ho hodlá předložit v dubnu 2010. Konečné rozhodnutí ale nechá až na nový kabinet.

"Na zákoně o finanční podpoře studentů budeme intenzivně pracovat. Je třeba zajistit, aby reforma byla připravena ve variantách a byla projednána s politickými stranami tak, aby se nezastavila. A to bez ohledu na složení nového vládního kabinetu," míní Kopcová, podle níž je reforma nutná, což ukázala i aféra na plzeňských právech.

Proto se podle Kopicové musí změnit vztah mezi autonomií vysokých škol a zodpovědností za veřejné peníze.

Jitka Benešová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme