Oficiálně končí školní rok. Ministryně Kopicová rozdala vysvědčení

V ulicích a před školami dnes, v tomto školním roce naposledy, vidíme nastrojené děti s květinami v rukách. Oficiálně končí školní rok a učitelé žákům předávají vysvědčení. Některým dětem ale začaly prázdniny už minulý týden, protože mnozí ředitelé využili svých možností a školní rok zkrátili. I končící ministryně školství Miroslava Kopicová se rozloučila symbolicky a předala vysvědčení dětem pražské základní školy na Lyčkově náměstí v Karlíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně školství Miroslava Kopicová popřála žákům deváté třídy hodně štěstí do života | Foto: Tomáš Adamec

Letošní školní rok je zvláštní tím, že dětem nezačínají prázdniny stejně. Mohou za to takzvaná ředitelská volna, která si vedení škol mohlo vybrat v průběhu roku, nebo dětem prodloužit prázdniny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konci školního roku mluvila na Radiožurnálu odcházející ministryně školství Miroslava Kopicová, která zhodnotila i své působení na ministerstvu.

„Školní rok končí všude stejně a sice 30. června. Je ale pravda, že podle zákona z roku 2005 ředitelé mohou disponovat s pěti volnými dny. Tyto dny používají, mají-li závažné důvody pro odpuštění výuky. Mohu to být na konci roku například začínající rekonstrukce škol,“ říká ministryně školství Miroslava Kopicová.

Před necelým rokem se objevily úvahy cestovních kanceláří i ministerstva pro místní rozvoj o změně systému letních prázdnin. Ty by podle některých odborníků měly začínat postupně, jako je tomu například u jarních prázdnin. Podobný systém není neobvyklý v mnoha evropských zemích.

„Tuto myšlenku jsme v poslední době nijak nerozvíjeli. Myslím si ale, že nejracionálnější je, aby to zůstalo tak, jak to je. Mnoho rodin jezdí na dovolenou společně a tak by jim často nevycházel společný termín,“ myslí si Kopicová a dodává:

„Jsme malá země. Jinak je to v Německu, kde potřebují mít volné kapacity, aby se tam mohly rodiny a děti vystřídat. Nehledě na to, že v červenci a v srpnu je nejlepší počasí. Já rozhodně nebudu tím, kdo by tlačil na změnu.“

Podle odcházející ministryně školství bude mít nový ministr, kterým má být Josef Dobeš z Věcí veřejných, před sebou mnoho těžkých úkolů:

„Startuje reforma vysokého školství, v běhu je reforma výzkumu. To jsou klíčové reformy důležité pro konkurenceschopnost této země. Nového ministra ale čekají i radostné věci, které jsme připravili, jako jsou peníze do škol.“

Klára Bílá, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme