Ohledně koncepce zahraniční politiky panují rozdílné názory

Při přípravě vládní zahraničně - politické koncepce se přely koaliční strany o evropské důrazy české politiky. Například o to, že Česko má 2 eurotajemníky. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg tak v koncepci z popudu vládní ODS musel více rozvést kapitoly o NATO a čelit kritice, zda není moc proevropský. Zástupci politických stran i experti probírají také český postoj k novým režimům v arabských zemích, a to na konferenci v Černínském paláci s názvem Europinion 2011.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

Zahraničně - politické koncepce jednotlivých stran se liší v rétorice i v praxi, a podle vedoucího výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů Michala Kořana velmi radikálně. Odlišná pojetí pohledu na svět, globalizaci nebo liberalizaci světového obchodu mají především občanští demokraté a ČSSD, a odráží se to i v jejich pohledu na evropskou integraci:

„Ideové zázemí sociální demokracie představuje Evropskou unii jako prostor pro realizaci občanských svobod, zatímco pro ODS je to v podstatě naopak. Že Evropská unie spíše svým postupem občanské svobody omezuje,“ řekl ve Světě o osmé na Rádiu Česko Kořan.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématech konference Europinion 2011 mluvil ve Světě o osmé na Rádiu Česko vedoucí výzkumného oddělení v Ústavu mezinárodních vztahů Michal Kořan

Zahraniční politika ale podle Kořana v současnosti způsobuje rozpory spíše ve vládě, a to mezi ODS a TOP 09, protože ČSSD se k ní příliš nevyjadřuje.

Neshody panují i ohledně změn režimů v Egyptě, Tunisku či Libyi. „Stále existuje dělicí linie, do jaké míry Česká republika potažmo Evropská unie by měla zasahovat do toho vývoje, a nebo naopak. Myslím si, že česká diplomacie, česká zahraniční politika nadále vykazuje rysy spíše zdrženlivého chování vůči tomuto procesu,“ uvedl Kořan.

Evropští lídři včetně ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga kritizují věznění bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové. Podle Kořana ale čeští politici problematiku lidských práv potlačují.

Velkou pozornost ale věnují energetické bezpečnosti, například ve snaze najít investora pro rozšíření Temelína. „Energetická bezpečnost je novou módní záležitostí, jak v politice, tak v sociálně vědním výzkumu.“

Simona Bartošová, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme