Ohledně mezd státních zaměstnanců zatím žádná dohoda

Na vývoji mezd státních zaměstnanců v příštím roce se odboráři veřejné správy se zástupci kabinetu opět nedohodli. Znovu by se měli sejít příští týden. Vláda navrhuje rozpustit polovinu 13. a 14. platu do 12 měsíčních příjmů. Odboráři za to ale žádají náhrady a s ministry stále diskutují o tom, kolik peněz by mělo na příjmy v příštím roce jít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčí odborů rozpočtových a příspěvkových organizací Aleny Vondrové jsou tato jednání velmi komplikovaná. "Jednání nedospělo k žádnému závěru. Bude pokračovat po ukončení připomínkovéo řízení k návrhu zákonu, jímž by se měly zrušit další platy. Předpokládáme jednání po středě příštího týdne. Je potřeba další podklady, aby bylo možné zaujmout definitivní stanovisko."

Kolik peněz by bylo na kompenzace potřeba, ale Vondrová odmítla upřesnit. Odbory veřejné správy také požadují pro příští rok valorizaci mezd, která by měla zabránit tomu, aby klesla reálná hodnota příjmů. Pokud se státní zaměstnanci s ministry na přiměřených kompenzacích nedohodnou, budou to třeba školské odbory považovat za nesplnění vládních slibů, říká předseda školských odborů František Dobšík.

"Museli bychom konstatovat, že vláda neplní své programové prohlášení, kde učitelm také slíbila, že se dostanou na jakousi srovnatelnou úroveň platů s koelgy učiteli v Evropské unii. Rozhodně ten růst by nenastal. To, co jsme říkali, že bude v tisících korunách, by bylo jen ve stokorunách."

O vývoji mezd státních zaměstnanců v roce 2005 budou jednat odbory se zástupci vlády znovu příští týden.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme