Ohnisek katarální horečky je už 67. Veterinární správa rozšířila ochranné pásmo na celou republiku
Státní veterinární správa (SVS) od středy rozšíří ochranné pásmo kolem katarální horečky ovcí na celé Česko. V sedmi krajích je k úternímu dni 67 ohnisek nákazy, za týden jich přibylo devět. Vyplývá to z informací, které v úterý poskytla SVS. Od středy budou platit také nová celostátní opatření. Očkování je podle SVS nadále dobrovolné a hrají ho chovatel.
Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.
Přibylo 9 nových ohnisek ovčí katarální horečky. Veterináři rozšířili ochranné pásmo
Číst článek
„SVS doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci pro zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V Česku je podle SVS registrována vakcína BioBos BTV 3 injekční suspenze.
Rozšířením pásma na celé území ČR v EU ztratila status země prosté katarální horečky ovcí. Přemístění zvířat do členských států se bude řídit platnou evropskou legislativou. V ČR bude omezené jen přemístění z ohnisek, a to na základě pravidel vydaných příslušnou krajskou veterinární správou, sdělila SVS.
Onemocnění, které menšinově postihuje také kozy a skot, se do Česka vrátilo na začátku září po 15 letech. Přenáší ho krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Na člověka onemocnění není přenosné. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že se zvířata nemusí plošně utrácet.