Ohnisek katarální horečky je už 67. Veterinární správa rozšířila ochranné pásmo na celou republiku

Státní veterinární správa (SVS) od středy rozšíří ochranné pásmo kolem katarální horečky ovcí na celé Česko. V sedmi krajích je k úternímu dni 67 ohnisek nákazy, za týden jich přibylo devět. Vyplývá to z informací, které v úterý poskytla SVS. Od středy budou platit také nová celostátní opatření. Očkování je podle SVS nadále dobrovolné a hrají ho chovatel.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brdy nejsou jenom luka a lesy, často musejí zvířata po silnici a řidiči musejí mít trpělivost. Za stádem občas jedou i deset minut, většinou ale nadšeně fotografují, zvlášť když mají v autě děti.

V sedmi krajích je k úternímu dni 67 ohnisek nákazy, za týden jich přibylo devět (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.

Přibylo 9 nových ohnisek ovčí katarální horečky. Veterináři rozšířili ochranné pásmo

Číst článek

„SVS doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci pro zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V Česku je podle SVS registrována vakcína BioBos BTV 3 injekční suspenze.

Rozšířením pásma na celé území ČR v EU ztratila status země prosté katarální horečky ovcí. Přemístění zvířat do členských států se bude řídit platnou evropskou legislativou. V ČR bude omezené jen přemístění z ohnisek, a to na základě pravidel vydaných příslušnou krajskou veterinární správou, sdělila SVS.

Onemocnění, které menšinově postihuje také kozy a skot, se do Česka vrátilo na začátku září po 15 letech. Přenáší ho krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Na člověka onemocnění není přenosné. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že se zvířata nemusí plošně utrácet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme