Letos už páté ohnisko ptačí chřipky v Česku: na Strakonicku uhynulo v malochovu šestnáct zvířat

V malochovu drůbeže v Kožlí u Myštic na Strakonicku se prokázala ptačí chřipka H5N1. Uhynulo 16 zvířat, zbylých 16 ve čtvrtek veterináři zlikvidovali. Je to letošní páté ohnisko ptačí chřipky v Česku. V desetikilometrovém pásmu dozoru je 19 různě velkých chovů. Spadají tam i jatka v Mirovicích firmy Vodňanská drůbež, která patří do koncernu Agrofert. Pro přesuny drůbeže budou muset veterináři udělit firmám výjimku.

České Budějovice (Aktualizováno: 18:14 5. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

komunitní zahrada, kohout

V malochovu již uhynulo 16 kusů drůbeže z celkového počtu 32 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn 16 kusů různých druhů drůbeže z celkového počtu 32. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření. To následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Okolo ohniska vymezili veterináři ochranná pásma, přičemž takzvané pásmo dozoru zasahuje do Středočeského kraje. V tomto pásmu je 19 registrovaných chovů. Jsou různě velké.

Velkochov na Tachovsku utratí na tři čtvrtě milionu slepic. Výpadek se může projevit na ceně vajec

Číst článek

„Nejvíc těch chovů tam má Blatenská ryba, asi šest. Chovají tam kachny. To, že jsou v tom pásmu, znamená, že pro veškeré přesuny, naskladňování a vyskladňování drůbeže bude nutná výjimka krajské veterinární správy, budeme o tom muset vědět. Musíme mít přehled, co kam jde, mít jistotu, že je to zdravé a že to neohrozí další chovy,“ řekl Majer.

Firma Blatenská ryba zaznamenala velké ztráty kvůli ptačí chřipce v roce 2017. Přišla tehdy zhruba o 27 000 kachen, veterináři tam také zlikvidovali téměř 60 000 násadových vajec. Společnost pak neobnovila chov chovných kachen, jen chov kachen jatečných. Kachny se na firemním obratu podílí asi třetinou.

V chovech z dozorového pásma zkontrolují veterináři také biologickou bezpečnost a budou sledovat zdravotní stav zvířat. Do pásma spadá i velká porážka drůbeže v Mirovicích. Tamní závod je jediný český zpracovatel kachen v Česku.

Příbramsko a hlavně Tachovsko

Ptačí chřipka se prokázala od začátku roku na několika místech. Kvůli nákaze museli veterináři zlikvidovat 12 000 kuřat a 1000 krůt z velkochovu v Sedlčanech na Příbramsku. Nemoc se objevila i v malochovech na Uherskohradišťsku, Jičínsku a na Děčínsku.

Slepice v domácím chovu v Brodu nad Tichou | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve velkochovu firmy Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku bude kvůli ptačí chřipce nutné utratit všech téměř 750 000 nosnic. Představuje to asi 15 procent slepic v celé republice.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se masivní utrácení slepic projeví na ceně vajec.

V Brodu nad Tichou prokázali veterináři nákazu loni 30. prosince, vyplývá z informací na webu. Je tam dosud největší ohnisko ptačí chřipky v zemi

Zákaz volného chovu

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Ptačí chřipka je rovněž v dalších evropských zemích. V jižních Čechách se naposledy nákaza potvrdila loni koncem roku.

Veterináři 5. prosince zlikvidovali 15 000 kachen z chovu firmy Mavela Dynín ve Frahelži, kde se prokázala ptačí chřipka. Bylo to největší ohnisko nákazy svého druhu, jaké v kraji kdy bylo. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků. Původně bylo na farmě 22 000 zvířat, před likvidací jich postupně asi 7000 uhynulo.

Kachny ve Frahelži se nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme