Rachejtle v kategorii F4 jsou jako malý ruční granát, upozorňuje pyrotechnik. Nabádá k opatrnosti

Rachejtle, světlice a ohňostroje jsou téma, které během oslav nového roku vzbuzuje rozporuplné emoce. Zatímco někdo si bez nich silvestr neumí představit, jiný argumentuje životním prostředím nebo zvířaty. Podrobnosti o silvestrovské zábavní pyrotechnice rozebral v Ranním Interview Radiožurnálu plukovník Pavel Smotlacha, vedoucí speciálních činností Pyrotechnické služby policie.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábavní pyrotechnika

Nemůžu říct, že je i při správném používání zábavní pyrotechnika stoprocentně bezpečná, říká Smotlacha (ilustrační foto) | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Pokud patřím do skupiny, která si neumí vůbec Silvestra představit bez rachejtlí, římských svící a světlic, kde mám v první řadě zábavní pyrotechniku koupit? Na co si při nákupu dát pozor?
Zábavní pyrotechniku bych určitě kupoval v kamenném obchodě a vybíral bych prodejce, který je pro mě spolehlivý. Tedy kde vím, že pyrotechnika nebude nějakým způsobem poškozená. Koukal bych i na obal, jestli je tam návod k obsluze. A určitě bych vybíral pyrotechniku, kterou zvládnu i zneškodnit. Když už mi selže, tak abych s ní dokázal manipulovat i potom.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s plukovníkem Pavlem Smotlachou o zábavní pyrotechnice v Ranním Interview Radiožurnálu

Řada supermarketů letos zábavní pyrotechniku vůbec nenabízí. Je to taková novinka v jejich sortimentu. Dá se tedy čekat, že možná přibude podomácky vyrobené pyrotechniky? Jak velká nebezpečí u ní hrozí?
Hrozí velké nebezpečí. Shodou okolností jsme tento týden vyjížděli k velkému zranění v důsledku podomácku vyráběné pyrotechniky, dával bych si na to tedy velký pozor. Není to bezpečné – mnohdy stačí blbá jiskra ze statické elektřiny a může dojít k požáru a fatálním následkům na lidském zdraví.

Dá se říct o zábavní pyrotechnice, že je při správném používání stoprocentně bezpečná?
Stoprocentně to říct nemůžu. Musíte vždy počítat s tím, že se může něco stát. Přistupoval bych k tomu s velkým respektem, je třeba být opatrný. Nejen kvůli sobě, ale i kvůli okolí, se kterým to děláte. Často to lidé dělají pro své děti, pro rodinu, takže je třeba myslet i na to, že i jim se může něco stát.

‚Jako malý ruční granát‘

Ohňostroje vypustí tuny toxických látek. Nebezpečné jsou pro lidi i životní prostředí, varuje Akademie věd

Číst článek

Přečíst si doprovodný text u zábavní pyrotechniky je předpokládám základ, ale často se mluví také o správné manipulaci. Co to znamená?
Určitě se zaměřit na to, v jakém prostředí to odpaluji, nestrkat to do nějakých nádob, kdy může vzniknout fragmentovaný efekt. Dělobuch zničí nádobu a střepiny se rozletí do okolí. A může to nejenom poškodit vaše zdraví, ale může to poškodit i zdraví rodiny.

Dále třeba neodpalovat v zalesněných oblastech, pod elektrickým vedením a podobně?
Určitě. Předpokládáme, že to lidé vědí.

Setkáváte se jako policejní pyrotechnici s nebezpečnějšími typy zábavní pyrotechniky než v minulosti, nebo se to naopak lepší?
Nelepší se to. Setkáváme se s tím častěji, a je to v důsledku toho, že mnohdy přichází na český trh produkty ze zahraničí. A mnohdy to jsou dělobuchy, které mezi lidmi nemají být. Jsou to ty nejvyšší třídy, které jsou nejvíc nebezpečné. Můžeme to přirovnat – třída F4 je prostě už malý ruční granát.

Jaké je nejtypičtější zranění v souvislosti se zábavní pyrotechnikou?
Nejvíc se setkáváme s utrženými prsty, potom s popáleninami – v obličeji i na těle, to zejména u dětí. Může to dopadnout i mnohem hůř. Člověk k tomu musí přistupovat s respektem.

Vojtěch Bidrman, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme