Okamura a Dlouhý oznámí, jestli se kvůli prezidentským volbám obrátí na ÚS

Neúspěšní kandidáti do přímých prezidentských voleb Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý se dnes mají rozhodnout, jestli se obrátí na Ústavní soud. Poté, co je ministerstvo vnitra odmítlo do voleb zaregistrovat, protože nenasbírali dostatečný počet podpisů, jim za pravdu nedal minulý týden ani Nejvyšší správní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura na tiskové konferenci v Praze | Foto: Filip Jandourek

Takový verdikt Okamura nečekal a podal už trestní oznámení pro maření voleb. „Počítal jsem s tím, že ve snaze neblokovat volby rozhodne Nejvyšší správní soud politicky. A vrátí do hry alespoň ty kandidáty, kteří prokazatelně nasbírali požadovaných 50 tisíc podpisů. A stížnosti ostatních nechá pak na Ústavní soud,“ řekl Okamura.

Senátor Tomio Okamura sice nasbíral přes 50 tisíc podpisů, chybovost na petičních arších byla ale ze všech kandidátů nejvyšší. Proto neuspěl ani se stížností u Nejvyššího správního soudu, potvrdil předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.

„Skutečně v případě pana Okamury je u něj procento chybovosti výrazně nejvyšší. Tam byla chybovost taková, že byly celé petiční archy smyšlené. Sepsané jednou rukou a byly to prostě vymyšlené údaje,“ upřesnil Šimíček.

Nejvyšší správní soud vrátil do boje o Hrad pouze kandidátku Janu Bobošíkovou. Naopak nevyhověl Vladimíru Dlouhému. I ten dnes oznámí, jestli podá ústavní stížnost.

Martin Drtina, Klára Bílá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme