Okamura: Archy s podpisy měly nejasné zadání. Mohl to být i záměr

Ani nový výpočet nepomohl Tomio Okamurovi, aby dosáhl na potřebných 50 tisíc podpisů a pokračoval v prezidentské kampani. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které ho překvapilo, označil za ‚politické‘. Navíc archy s podpisy měly podle něj nejasné zadání a lidé nevěděli, že mají uvést adresu trvalého pobytu. Většina podpisů pak byla vyřazena od skutečných lidí se skutečnými podpisy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura na tiskové konferenci v Praze

Tomio Okamura na tiskové konferenci v Praze | Foto: Filip Jandourek

Byl podle vás Nejvyšší správní soud pod nějakým tlakem, aby rozhodl tímto způsobem?

Osobně nevím, jestli byl pod nějakým konkrétním tlakem. Nicméně mě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu překvapilo, protože jsem počítal s tím, že ve snaze neblokovat volby, rozhodne Nejvyšší správní soud politicky v tom směru, že vrátí do hry alespoň ty kandidáty, kteří prokazatelně nasbírali požadovaných 50 tisíc podpisů a stížnosti ostatních nechá na Ústavní soud. Nejvyšší správní soud rozhodl politicky, což jsem čekal. Ale podle naprosto jiného politického zadání. Tedy zablokovat alespoň ty kandidáty, u nichž to alespoň nějak půjde zdůvodnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Tomio Okamurou natočil moderátor Jan Bumba

Kdo myslíte, že takové politické zadání mohl Nejvyššímu správnímu soudu dát?

Já se vás zeptám řečnickou otázkou: „Věří občané České republiky českým soudům? Věří občané České republiky tomu, že žijeme ve skutečně právním státě, kde pravda a spravedlnost vítězí nad gaunery, zloději a ekonomicko-politickou mafií, která nám to tady rozkrádá?“ Odpověď si dají určitě všichni posluchači sami.

Vy tedy nevěříte tomu, že by správní soud rozhodoval podle zákona?

Já vám odpovím jednoduše. Já českým soudům skutečně nevěřím. Já skutečně nevěřím tomu, že v České republice vítězí poctivost, slušnost a pravda nad zlodějinami, rozkrádáním a různým manipulováním. Proto jsem také kandidoval do Senátu, abych se toto pokusil nějakým způsobem změnit. A já vám své stanovisko říkám z tohoto pohledu zcela jasně. I Nejvyšší správní soud sám potvrdil, že i ministerstvo vnitra porušilo zákon. To znamená to ministerstvo, pod které spadá policie, která má naopak na zákon dohlížet. To znamená, že i z tohoto pohledu je to velmi pozoruhodné.

Podle Okamury vyřadilo vnitro některé prezidentské kandidáty na objednávku

Číst článek

Jak si pane senátore můžete být vy sám jistý, že podpisy pod vaší peticí jsou v pořádku?

Asi víte, že při podrobné analýze mně nebyli vyřazeni falešní lidé s falešnými podpisy. Mně byla drtivá většina podpisů vyřazena od skutečných lidí se skutečnými podpisy. Nicméně oni pouze uvedli nikoliv trvalé bydliště, protože to nahoře na archu nebylo napsáno, ale uvedli pouze adresu – obec a číslo popisné – svého stávajícího bydliště. Je otázkou, proč nebylo na archu hned nahoře napsáno, že je potřeba uvést trvalé bydliště. To znamená to, co se mi apriori nelíbí jako z mnoha věcí, protože mé stanovisko, mé odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu mělo mnoho stran, je mimo jiné to, že nebyli vyřazeni falešní a podvodní lidé, ale byli vyřazeni skuteční lidé z masa, kostí a kůže se skutečnými podpisy. Nicméně uvedli své stávající bydliště, protože to nebylo nahoře na archu ani napsáno, že by měli uvádět trvalé bydliště. To je možná také záměr.

V boji o Hrad pokračuje Bobošíková. Okamura a Dlouhý končí, rozhodl Nejvyšší správní soud

Číst článek

Když se na to podíváte celkově, myslíte si, že se vás někdo snaží ze souboje o prezidentský úřad vysloveně vyšachovat?

Musím říci, že máme celou řadu podezření, že ministerstvo vnitra při počítání či řekl bych spíše při nepočítání podpisů, protože pravost podpisů jako taková se nekontrolovala, to asi všichni víme, protože Česká republika nevlastní databázi ověřených podpisů, kontrolovalo pouze veřejně dostupná data jako jméno, adresu a datum narození. Přičemž tyto údaje jsou zcela volně k dispozici například ve veřejně obchodním rejstříku i na stránkách ministerstva spravedlnosti. To znamená, že ten, kdo si opsal tato veřejně dostupná data a přidal k tomu falešné podpisy, tak byl propuštěn paradoxně dál a ten, kdo poctivě sbíral na ulici jako já, a lidé tam na základě nejasného zadání archu uváděli své skutečné bydliště, místo svého trvalého, tak byl vlastně vyřazen. My máme celou řadu indicií, že ministerstvo vnitra nepostupovalo košer. Tyto indicie dnes potvrdil Nejvyšší správní soud tím, že přímo sdělil, že ministerstvo vnitra postupovalo protizákonně. Vedoucí mého volebního týmu pan Novák už podal na ministerstvo trestní oznámení pro trestný čin podvodu a maření voleb, protože tyto indicie je potřeba podrobně prošetřit, aby se veřejnost dozvěděla, zda-li tam nedocházelo k dalším manipulacím.

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme