Navrhneme odvolání Okamury z vedení sněmovny, oznámili lidovci. Doufají, že se ostatní strany připojí

KDU-ČSL vyvolá jednání s cílem odvolat předsedu SPD Tomia Okamuru z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny. Novinářům to v úterý oznámil místopředseda lidovců Jan Bartošek, který chce získat 40 poslaneckých podpisů pro zařazení příslušného bodu na program nejbližší schůze sněmovny, která začne 27. února. Lidovcům vadí výroky Okamury o pracovním táboře v Letech u Písku, považují je za zpochybnění holokaustu.

Praha (Aktualizováno: 16:09 6. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Okamura v úterý řekl, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech, má ale výhrady k řešení pietního místa a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti. Obvinění z popírání holokaustu označil za kampaň proti SPD.

Pelikán kritizoval Okamuru za výroky o Letech. 'Utrpení lidí v táboře nezpochybňujeme,' brání se šéf SPD

Číst článek

„V praxi se ukazuje, že zlo vítězilo vždy, když slušní lidé mlčeli. A my jsme se rozhodli, že nebudeme mlčet k výrokům zástupců SPD," řekl Bartošek.

„Jsme přesvědčeni, že není možné, aby v tak vysoké ústavní pozici byl člověk, který říká, že v Letech nebyl koncentrační tábor, že tam lidi neumírali, že nebyli mučeni," uvedl Bartošek k návrhu na odvolání Okamury.

Komunisté se nepřipojí

Bartošek chce oslovit poslance ze všech ostatních klubů, aby návrh podpořili. „Já předpokládám, že ta věc je natolik zásadní, že se k ní připojí další poslanci. Není možné zpochybňovat holokaust," uvedl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že komunisté se k lidovecké iniciativě nepřipojí, odmítl ale zlehčování holokaustu. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš uvedl, že lidé pronášející podobné výroky jako Okamura by se nad sebou měli zamyslet.

Památník v Letech zaplatíme z norských fondů. Hotov bude do roku 2021, říká ministr kultury

Číst článek

„Všichni víme, co byl tábor v Letech, popřípadě v Hodoníně. A že ti lidé směřovali do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, je prostě fakt. A zlehčovat něco takového je minimálně velmi neslušné," řekl Dolejš.

Názor musí změnit ANO

Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou výroky předsedy SPD o koncentračním táboru v Letech nepřijatelné. Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura řekl, že jeho strana zváží, jestli se k požadavku KDU-ČSL, aby Okamura skončil jako místopředseda sněmovny, přidá.

„Každý takový krok musí mít oporu v Poslanecké sněmovně, my jsme na tu debatu určitě připraveni, a pokud takový návrh bude mít širší podporu, tak proč ne. Musíme se na to nicméně dívat realisticky, hlasovací mašinérie 115 hlasů ANO, KSČM a SPD zvolila Tomio Okamuru do čela sněmovny. Hlavně by muselo změnit názor hnutí ANO,“ uvedl pro Radiožurnál Stanjura.

Odvolání Okamury zřejmě podpoří Pirátská strana. Poslanec Mikuláš Ferjenčík se proti výrokům předsedy SPD ohradil: „Nám ty výroky přijdou naprosto nepřípustné, jeho práce s fakty bohužel například diskredituje i to téma obecného referenda a myslím si, že Piráti pravděpodobně budou pro jeho odvolání z funkce místopředsedy sněmovny, ostatně pan Okamura prosazuje odvolatelnost.“

Podporu lidoveckému návrhu vyjádřila i TOP 09. „Pokud poslanci ANO pana Okamuru v jeho pozici podruhé podrží, tak dopis pana ministra Pelikána není ničím jiným než vytíráním zraku, protože jestli to opravdu myslí vážně, není možné, aby tohle říkal místopředseda Poslanecké sněmovny,“ řekl pro Radiožurnál předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Petr Gazdík z hnutí STAN uvedl, že ho Okamurovy výroky urážejí. „Ty výroky skutečně považuji za skandální, mě jako bývalého místopředsedu sněmovny se to dotýká, skutečně si myslím, že by takovou úroveň místopředseda sněmovny mít neměl. Zda tato taktika lidovců bude úspěšná, se uvidí,“ vysvětlil.  

K odvolání místopředsedy sněmovny je třeba 80 podpisů, a pak hlasování v tajné volbě.

'Utrpení nerozlišuje'

Podle lidovce Bartoška je pro stranu důležité, aby ve vysokých ústavních funkcích byli lidé, kteří ctí svobodu, lidská práva, demokracii a nepřekrucují historická fakta.

„Utrpení nerozlišuje, z kterého jste etnika, jakého jste vyznání a komu zrovna v politickém světě překážíte. Situace, která zde vzniká, nám začíná připomínat 30. léta, kdy dochází k nálepkování některých skupin obyvatel, a vnímáme to jako zcela zásadní nebezpečí pro demokracii a bezpečnost České republiky, prohlásil Bartošek.

Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.

Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu. Na Okamuru podalo minulý týden trestní oznámení občanské sdružení Konexe. Bartošek řekl, že lidovci další trestní oznámení podávat nehodlají.

ČTK, ztr, jel, mag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme