Okamura nepřiznal miliony z prodeje nemovitostí. Je to v příjmech z podnikání, tvrdí

Předsedovi hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamurovi z majetkového přiznání vypadly finanční toky v hodnotě zhruba patnáct milionů korun. Informuje o tom středeční Mladá fronta Dnes. Okamura podle deníku v posledním roce rozprodává své nemovitosti. V loňském majetkovém přiznání ale transakce nepřiznal.

Praha (Aktualizováno: 14:07 25. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura | Zdroj: Reuters

Majetkové přiznání musí podle zákona všichni poslanci ve sněmovně odevzdávat. Loni v září Tomio Okamura prodal svůj byt na pražských Vinohradech, který od něj za deset milionů korun koupila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prodej bytu ale v jeho přiznání chybí.

'Zestátnění veřejnoprávních médií by vedlo ke konci demokracie.' Politici odmítají Okamurovy výroky

Číst článek

„Pan poslanec Okamura mohl svým jednáním naplnit znaky přestupku zákona o střetu zájmů,“ uvedl pro MF Dnes Jiří Kapras, který na ministerstvu spravedlnosti vede odbor střetu zájmů.

'Chtěl jsem to opravit'

Předseda SPD do kolonky, kam mají poslanci povinnost vypisovat své příjmy přesahující 500 tisíc korun, zanesl jen svůj patnáctimilionový výdělek z firem a dalšího podnikání. „Prodej je započítán do příjmu za podnikání,“ reagoval na dotaz listu.

Jenže on sám podnikatelem v nemovitostech není. Vesecká pak uvedla, že neví, proč Okamura jejich obchod v majetkovém přiznání neuvedl. Podle MF Dnes nicméně nejde o jedinou chybu.

Okamura odmítá, že by něco schválně zamlčel. Přiznání mu podle jeho slov vyplňuje účetní.

ČTK během středy vysvětlil, že chtěl nesrovnalosti ve svém poslaneckém majetkovému přiznání opravit už před volbami a žádal o to sněmovní mandátový a imunitní výbor. Dostal ale informaci, že zpětná oprava není možná.

„Výše mých příjmů za rok 2016, kterou jsem uvedl v majetkovém přiznání poslance, v absolutní částce zcela souhlasí - a je plně v souladu s daňovými přiznáními podanými na finanční úřad,“ uvedl Okamura.

Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme