Okamura si loni přivydělal 8 milionů, šéf Synotu Valenta ještě příjmy nepřiznal

Do konce června museli poslanci a senátoři předložit majetková přiznání za uplynulý rok. Stejně jako loni, i tentokrát se mezi zákonodárci našli někteří, kteří vykázali milionové vedlejší příjmy. Řada politiků na druhou stranu má vysoké závazky, nejčastěji kvůli nesplaceným hypotékám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zprávu o svých příjmech mimo funkci musí kromě zákonodárců předkládat například i ombudsmanka nebo šéf Nejvyššího kontrolního úřadu. Mezi dosud zveřejněnými přiznáními si z poslanců nejvíc vydělal Tomio Okamura z SPD, který přiznal dohromady více než osmimilionovou částku.

„Já dvacet let podnikám v cestovním ruchu, což je všeobecně známé, takže drtivá většina mých příjmů je z cestovního ruchu,“ uvedl Okamura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Všichni poslanci už odevzdali majetková přiznání. Podrobně se na ně podívali Jana Čermáková a Mikuláš Klang

Téměř dva a půl milionu korun za prodej bytu přiznal i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ten má ale na druhou stranu téměř třímilionovou hypotéku.

„Já jsem si pořídil v roce 2009 na hypotéku rodinný dům, který se ženou splácíme už sedm let a budeme ho ještě mnoho dalších let splácet. Takže jsme ve stejné situaci jako mnoho našich občanů. A když se podíváte do mých majetkových přiznání v předchozích letech, tak vidíte, že zůstatek na hypotéce se postupně snižuje,“ vysvětlil Stanjura.

Právě hypotéka je nejčastější důvod zadlužení. Kromě Stanjury ji mají například i ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL nebo místopředseda hnutí ANO Jan Volný. Ten je zároveň zaměstnancem logistické firmy, kde loni pobíral v průměru přes 80 tisíc korun měsíčně.

„Hypotéku jsem si vzal již před zhruba pěti lety v době, když jsem ještě ani zdaleka netušil, že budu poslancem. Vzal jsem si ji na koupi bytu, protože už 15 let pracuji v Praze a uznal jsem za vhodné, abych už měl své bydlení. Je to byt 2+1 a mám ho právě pro potřebu práce v Praze,“ řekl Volný.

'Poslancem na plný úvazek'

Podle samotných poslanců vedlejší příjmy zákonodárců a veřejných činitelů nejsou problém, protože musí být podrobně doložené. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák nicméně upozorňuje, že by vždy měla mít práce poslance nebo senátora prioritu.

„Kdo dělá práci poslance zodpovědně, tak si myslím, že nemá příliš prostoru pro nějakou další výdělečnou činnost. Je to práce na plný úvazek. Samozřejmě že jsou zákonodárci, kteří ještě například učí na vysoké škole, což je pochopitelné, nebo mají publikační činnost, ale není úplně v pořádku, pokud někdo na plný úvazek podniká nebo vyvíjí další činnost. Tam potom už na výkon funkce poslance nemůže zbývat dostatek času,“ podotkl Sklenák.

Podobný názor na vedlejší práci politiků má i opoziční poslanec za TOP 09 Jan Farský. „Neměla by být bezbřehá. Měla by být taková, aby nenarušovala výkon mandátu, to znamená kterou se nedostávají do střetu zájmů, případně je neomezuje v jejich funkčnosti,“ připomíná.

Zprávu, kterou musí zkontrolovat mandátový a imunitní výbor, dodali do konce června všichni poslanci. Naopak v Senátu několik přiznání stále chybí. Mezi nimi například to od Iva Valenty, který vlastní hazardní skupinu Synot. Valenta odevzdal jako poslední ze senátorů své přiznání už loni, tehdy přiznal příjem z loterijního byznysu téměř 80 milionů korun a dalších skoro 17 milionů z dividend.

ČRo, Jana Čermáková, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme