Okamura žaluje Transparency International kvůli hospodaření, manažer organizace pochybení odmítá

Senátor Tomio Okamura podal trestní oznámení na společnost Transparency International a žádá její zrušení. Organizace se podle něj dopustila několika trestných činů, podle Okamury zkresluje údaje o stavu hospodaření, problémy se mají týkat také zadávání veřejných zakázek. Transparency International tvrzení senátora odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura na tiskové konferenci v Praze

Tomio Okamura na tiskové konferenci v Praze | Foto: Filip Jandourek

Okamura mimo jiné prohlásil, že Transparency International pracuje „vyděračským způsobem“, „parazituje na veřejných penězích“ a „likviduje slušné lidi“.

Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím Okamura podle svých slov půl roku shromažďoval informace ze všech ministerstev o částkách, které tyto úřady vyplácí organizaci Transparency International. Údaje pak spolu s týmem auditorů a advokátů porovnal s výročními zprávami organizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor senátora Tomia Okamury a projektového manažera Transparency International Radima Bureše ve Stalo se dnes

„Transparency International v roce 2011 například zatajilo ve výroční zprávě, že inkasovalo z ministerstva zemědělství 1 350 000 korun nebo z úřadu vlády 120 000 korun,“ tvrdí Okamura.

Projektový manažer Transparency International Radim Bureš jeho tvrzení odmítá. „Bohužel to jednoduché srovnání neposkytuje plný obrázek, a kdyby se někdo na naše účetnictví podíval detailně, tak tam všechny částky jsou řádně zavedeny a jako takové byly auditovány.“

Transparency zpochybňovala transparentnost Okamurovy prezidentské kampaně

Když chtěl loni Okamura kandidovat na prezidenta, Transparency International zveřejnila žebříček transparentnosti kandidátů, který vedl Jan Fischer, a Okamuru zařadila až na poslední místo.

„Transparency International veřejně prohlásila loni v prosinci, že mám nejméně transparentní prezidentskou kampaň, aniž jsem zaplatil za jakýkoli inzerát, leták či billboard. Kampaň jsem totiž vůbec nezahájil. To jenom z toho důvodu, že jsem jim odmítnul odpovědět na dotazník,“ říká Okamura.

„Pana senátora jsme slušně požádali, aby se vyjádřil k transparentnosti financování své prezidentské kampaně, on nám odpověděl, abychom se starali sami o sebe. Díky tomu jsme neměli informace, které by se ve vyhodnocení měly objevit, a výsledek dopadl, jak dopadl. Nebylo tam žádné vydírání,“ oponuje Okamurovi projektový manažer Transparency International Bureš.

Radim Bureš z Transparency International byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu | Foto: Šárka Ševčíková

Okamura označuje postup, kdy Transparency International označila jeho kampaň za nejméně transparentní hlavně kvůli tomu, že odmítl poskytnout organizaci informace, za mafiánský.

Senátor se prý předtím několikrát na organizaci obrátil s žádostí o pomoc s korupčními kauzami a bylo mu odpovězeno, že je neřeší. Například šlo podle Okamury o kauzu firmy expremiéra Mirka Topolánka VAE.

Bureš ani v tomto případě s Okamurou nesouhlasí. „Nemám žádnou povědomost o tom, že bychom se odmítli něčím zabývat, a zrovna co se týče firmy VAE pana premiéra Topolánka, bych se osobně velmi rád podíval.“

Helena Šulcová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme