Okamurovy výroky o muslimech byly chybou, říká poslanec Úsvitu Černoch

Místopředseda poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch považuje za chybu, že šéf Úsvitu Tomio Okamura hájí článek, který vyzývá k obtěžování muslimů v Česku. Černoch bude chtít, aby napříště nejdříve projednalo sporné otázky vedení strany a poslanecký klub a teprve pak aby je politici veřejně komentovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 3.12.2014, Tomio Okamura | Foto: Filip Jandourek

„Pokud se předseda hnutí podepíše pod takový článek, stává se jeho nositelem a to z mého pohledu prostě dělat neměl, protože to mělo být projednáno napřed předsednictvem, poslaneckým klubem,“ řekl Marek Černoch.

„To téma je velmi vážné, a pokud v něm chceme pracovat a chceme ho řešit, taková vyjádření prostě nejdou. Vyšlo to na jeho soukromém profilu, na druhé straně je předseda hnutí a nemluví pouze sám za sebe,“ dodal.

Předsednictvo Úsvitu se také shodlo na tom, že článek s výzvou k obtěžování muslimů v Česku zlehčuje možná nebezpečí islamismu.

Tomia Okamuru už včera kritizoval poslanec Úsvitu Milan Šarapatka, který se odmítá dál podílet na zahraniční politice hnutí.

Sporný článek napsal člen Úsvitu Jiří Kobza. Vyzývá v něm mimo jiné třeba k „venčení prasat“ kolem mešit.

Okamura, který text zpočátku hájil, už by ho podle svých slov teď nezveřejnil. Ústředí muslimských obcí v České republice se kvůli postojům šéfa Úsvitu obrátí na policii.

 

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme