OKD a odboráři zahájili kolektivní vyjednávání o kompenzaci

Horničtí odboráři se v Ostravě dohodli s vedením společnosti OKD. Jednání se týkalo zrušených sociálních výhod pro horníky a následovalo po výstražné stávce na dolu Paskov na Frýdeckomístecku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

havíři Dolu Paskov

havíři Dolu Paskov | Foto: Dan Krzywoň

Předseda tamních odborů Josef Nejezchleba potvrdil, že těžební společnost projevila zájem finanční náhrady horníků řešit: "Obě strany se shodly na určité kompenzaci za zrušenou vyhlášku a dnešním dnem začalo kolektivní vyjednávání o tomto návrhu."

"Hledáme právní řešené problému, které nám ministerstvo zrušením yyhlášky v tak brzkém termínu způsobilo," zdůraznil Nejezchleba.

Dnešní ranní výstražná stávka horníků dolu Paskov na trvala jen 20 minut. Protestovali proti zrušení vyhlášky, která jim zajišťovala sociální výhody. Stávka byla kratší než plánovali, vedení dolu jim totiž vyhrožovalo, řekl předseda podnikových odborů Josef Nejezchleba. K protestům se v nutném případě připojí i odboráři a zaměstnanci Mostecké uhelné společnosti a jejích dceřiných firem.

Místopředseda podnikových odborů Erich Juchelka řekl, že stávka byla namířena pouze proti postupu ministerstva práce a sociálních věcí. Přesto si vedení dolu vyžádalo seznam stávkujících zaměstnanců. "Někteří, kteří to podepsali, to dokonce přišli škrtnout, protože jim bylo vyhrožováno, lživě tvrzeno, že jsme předali jejich seznamy, nebo, že už je má vedení."

Vyhláška z roku 1991 horníkům při odchodu z šachty ze zdravotních důvodů zaručovala výplatu odstupného, dorovnání platu do výšky průměrné mzdy po dobu jednoho roku a až tři platy při přechodu z důlního na povrchové pracoviště. Vyhláška už ale podle ministerstva nemá opodstatnění. Její zrušení pak odůvodňuje také tím, že je nutné, aby české důlní společnosti obstály v evropské konkurenci. Poskytování nadstandardních sociálních dávek zaměstnancům z prostředků zaměstnavatele a mimo rámec pojištění totiž nemá v Evropské unii obdoby. "Podmínky, za kterých byla vydána, se v průběhu doby zásadně změnily. Byla přijata opatření ke zlepšení zdravotní ochrany horníků," říká mluvčí resortu Kateřina Prejdová. "Navíc vznikl nově systém zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele, takže skutečně není důvod, aby tato vyhláška existovala dále."

Stávku neodvrátilo ani nedělní jednání s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem. Tomu nelíbí, jakým způsobem odboráři své požadavky prosazují. "Musím říct, že se mne dotkl způsob prezentace ze strany odborů, protože jednání probíhala poměrně dlouho a složitě tato vyhláška byla zrušena příslibem zaměstnavetel s tím, že odborům a zaměstnancům toto vynahradí v kolektivní smlouvě. Myslím, že se tam mluvilo o desetiměsíčním odstupném a podobných věcech."

Podle místopředsedy svazu hornictví Jana Sábela ale horníci uvažují dokonce o žalobě na šéfa resortu. "Možná učiníme taky trestní řízení s ministrem Škromachem, protože ministr Škromach podle našich informací neměl možnost vyhlášku zrušit, protože byl zrušen zmocňovací předpis, ten rzušil zákon a tím pádem by měl vyhlášku zrušit jenom zákon. Je to otázka jednání a my se budeme bránit mimojiné i právně."

K protestům frýdeckomísteckých horníků se připojili i zaměstnanci Mostecké uhelné společnosti. Mostečtí horníci hrozí hodinovou výstražnou stávkou na pátek. Vládu vyzvali, aby zvážila zrušení nové vyhlášky, odepírající horníkům výplatu odstupného, dorovnání platů do průměrné výše rok po odchodu do důchodu a kompenzaci při přechodu z důlního na povrchové pracoviště.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Gabriela Všolková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme