OKD chce frenštátský metan, uhlí je prý nezajímá

Společnost OKD stupňuje své úsilí těžit v Beskydech důlní plyn. Firma počítá s tím, že využije opuštěný důl ve Frenštátu pod Radhoštěm. Stále častěji ale naráží na kritiku nejen samotných obyvatel, ale také radnic a občanských sdružení. Zatímco odpůrci se obávají devastace přírody, OKD argumentuje odbornými posudky a opakuje, že těžba plynu neznamená žádné ohrožení. Koncem týdne se na frenštátském náměstí uskuteční protestní happening.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důlní štola

důlní štola | Foto: Hornické muzeum Příbram

Frenštát pod Radhoštěm patří mezi tradiční centra turistiky v Beskydech. Zdejší černouhelný důl osiřel v roce 1994. Dnes se otevírá možnost využít důlní jámy pro těžbu plynu - hlavně metanu. Nechceme tady druhé Karvinsko, říká většina místních lidí. "Plyn je jen záminka, aby se pak mohly otevřít šachty," říká například postarší muž.

Hanuš Vít je místostarostou města. Hovoří velmi podobně. "Jestliže nám zde jednou doly vstoupí, tak se můžeme rozloučit s turistickým ruchem."

OKD má zájem o plyn, ne o černé uhlí. Přestože jsou ho tady stovky miliónů tun, říká mluvčí firmy Věra Breiová. "OKD už v roce 2000 vydalo memorandum, ve kterém prohlásilo, že za současných geopolitických a ekonomických podmínek v oblasti nebude využívat ložisko k těžbě černého uhlí," vysvětlila mluvčí OKD.

Budova ředitelství společnosti OKD | Foto: OKD

"Těžba formou povrchových vrtů je v mnoha oblastech realizovaná, například v oblasti Pstruží. Myslím, že tito občané nepociťují žádné negativní vlivy na jejich soukromí, na životní prostředí," doplňuje Jan Matula z vedení Karbon Investu, pod který OKD patří.

V tuto chvíli se OKD snaží prosadit takzvanou průzkumnou ražbu v hloubce 900 metrů. Musí se zjistit množství plynu a přesná podoba podzemních prostor. To všechno ale může skončit velmi špatně, říká Tom Káňa z občanského sdružení Naše Beskydy. To vzniklo právě proto, aby těžbě zabránilo. "Jako jakási forma občanského protestu proti tomu, aby byla zahájena jakákoliv hornická činnost na Dole Frenštát, tak jsme zvolili hudební happening, který se koná v pátek 19. listopadu. Dále byla vypsána petice, kterou podle mých informací už podepsalo asi 5 500 lidí."

Boj měst a vesnic proti snaze OKD trvá už roky a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by obě strany brzy našly společnou řeč. Těžební firma dokončuje studii vlivu na životní prostředí známou pod zkratkou EIA. Pokud projde, začne se zkoumat podzemí. OKD sice ujišťuje, že nikdo navenek téměř nic nepozná, nepoškodí se příroda, spodní voda ani silnice, ale v Beskydech mnoho spojenců nemá.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme