OKD se na Karvinsku připravuje na dlouhou odstávku dolů. Těžbu kompletně přeruší od soboty

Těžební společnost OKD ve svých černouhelných dolech na Karvinsku postupně začala v pátek zastavovat těžbu a zahájila práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku. Uvedla to mluvčí společnosti Naďa Chattová. Společnost k šestitýdennímu přerušení těžby přistoupila po plošném testování na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih, už dříve přerušila těžbu v Dole Darkov, kde ohnisko nákazy vzniklo.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přerušení provozu se týká dolů ČSM-Jih, ČSM-Sever a ČSA a je nadále platné i pro Důl Darkov | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pátečním dnem se pracoviště začínají připravovat na dlouhodobé přerušení provozu,“ řekl ředitel provozu OKD David Hájek. Dodal, že se ještě v pátek v jedné z důlních chodeb pracuje, je ji třeba zabezpečit. „Podobné činnosti se týkají také ražení chodeb, čímž se rovněž tato pracoviště uvedou do bezpečného stavu. Fáze přechodu z úplné těžby do fáze úplného zastavení těžby trvá několik směn. Každopádně v sobotu by už na dolech neměla probíhat žádná těžba, ani žádné ražení, ani vybavování nebo likvidace porubů,“ řekl Hájek.

OKD kvůli koronaviru přeruší těžbu na Karvinsku, v dolech ČSM byla pozitivní pětina testů na covid-19

Číst článek

Opatření neznamená, že by v dolech nebyli žádní zaměstnanci. I v době odstávky se na každém z dolů bude pohybovat zhruba 200 lidí. Podle předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové musí na pracovištích zůstat lidé, kteří se starají o bezpečnost dolu.

„První týden se tam objeví trochu více lidí, aby připravili odstávku celého systému, pak tam bude čtyři týdny vždycky těch 200 lidí a poslední šestý týden tam zase přijde o něco více lidí, aby připravili ty doly na znovunavrácení do provozu,“ uvedla Staňková.

Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že kontroloři z hygienické stanice jsou na dolech každý týden a prověřují hygieniky nařízená opatření. „Samozřejmě že tam lidé budou, ten důl nemůžeme úplně zastavit. Tam se musí větrat, čerpat důlní vody,“ uvedla Svrčinová.

Karvinsko neplánujeme uzavřít, řekl Vojtěch. Scénář Litovle a Uničova se podle něj opakovat nebude

Číst článek

Přerušení provozu se týká dolů ČSM-Jih, ČSM-Sever a ČSA a je nadále platné i pro Důl Darkov. V něm byla těžba kvůli vyššímu počtu nakažených zaměstnanců ukončena již 22. května.

Zaměstnanci, na které se bude vztahovat přerušení provozu, a tudíž bude tzv. překážka na straně zaměstnavatele, budou pobírat plnou průměrnou mzdu. V ohniscích obou dolů je evidováno přes 850 nakažených. Podle hygieniků je průběh nemoci většinou bezpříznakový nebo mírný. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že uzavření OKD kvůli koronaviru zklidní situaci, ale stát by to nenařídil. Riziko pro obyvatele regionu není podle něj výrazné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme