Společnost OKD obnovuje těžbu po hackerském útoku. Experti pro ni vytvořili oddělenou počítačovou síť

Společnost OKD v pátek začala s obnovou těžby ve svých dolech na Karvinsku. Ty v pondělí ochromil hackerský útok na jejich počítačovou síť a společnost z bezpečnostních důvodů těžbu okamžitě zastavila. IT pracovníci, kteří pro OKD zajišťují chod počítačové sítě, po útoku vytvořili oddělenou interní síť. Ta bude monitorovat, kolik zaměstnanců je v dolech, ale taky ovládat vybrané stroje v podzemí.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčího OKD nebudou ztráty podniku kvůli hackerskému útoku vysoké. (ilustrační foto) | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Radiožurnálu obnovení provozu potvrdil Marián Klásek ze státní společnosti Prisko, která doly vlastní. Počítačová síť začala fungovat už v noci na pátek tak, aby pracovníci noční směny mohli začít s přípravami na páteční provoz.

Oddělená síť, kterou IT pracovníci pro OKD po útoku vytvořili, by například měla ovládat i kontrolovat systémy pro vypínání přívodu elektrické energie v případě nadměrné koncentrace důlních plynů nebo evidovat výbušniny používané v dole.

Společnost OKD po útoku hackerů vytvořila oddělenou počítačovou síť. Spustí ji v noci, těžbu obnoví v pátek

Číst článek

OKD nicméně bude dál pracovat na obnovení primární sítě. Podle mluvčího Iva Čelechovského to může trvat několik týdnů až měsíců. Společnost totiž musí zformátovat všechny stanice a obnovit je z pořízených záloh.

Se zjištěním problému a jeho řešením přijeli pomáhat i odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), jak řekl mluvčí úřadu Radek Holý. „Naši specialisté analyzovali situaci a určili pravděpodobný útok, který nastal. Vyplynulo z toho několik doporučení, která jsme OKD dali. V této chvíli k tomu již z naší strany není co dodat,“ okomentoval roli úřadu Holý.

Dodávky uhlí

OKD nemělo po útoku nad systémem plnou kontrolu. Práce v dolech tak raději zastavilo. Čelechovský ale už dříve řekl, že třeba čidla metanu ani po hackerském útoku nepřestala fungovat, a bezpečnost horníků tak nebyla ohrožena. Tato čidla jsou totiž vedena samostatně mimo hlavní síť. Do podzemí i v minulých dnech fárali zaměstnanci, kteří kontrolovali jednotlivé systémy.

Firma přes vánoční svátky v plánu těžbu neměla, v podniku měl být jen omezený provoz. Čelechovský v úterý řekl, že i díky tomu nebudou ztráty podniku vysoké. Také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že výpadek těžby zatím průmysl nijak neohrozil. Nicméně OKD se už dopředu omluvilo za případné problémy s dodávkami uhlí.

Těžba po hackerském útoku na OKD dál stojí, společnost by ji mohla obnovit v pátek

Číst článek

Podle Čelechovského napadl počítačovou síť OKD nový typ kryptoviru, který antivirové programy dosud neznaly. K jeho prvnímu útoku došlo v pátek 20. prosince, uvedl server Novinky.cz. Hlavní útok nastal v neděli 22. prosince kolem 22. hodiny, kdy škodlivý kód komplexně napadl a ochromil celou infrastrukturu firmy.

Hackeři 11. prosince napadli i síť nemocnice v Benešově. Nemocnice od té doby postupně spouští jednotlivá oddělení, provoz interního oddělení chce obnovit v pondělí 30. prosince. Vedoucí IT oddělení OKD Martin Straka ale řekl, že obnova sítě v dolech zřejmě bude časově náročnější než u benešovské nemocnice, protože infrastruktura OKD je složitější.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme