Hlavní systémy OKD jsou po loňském hackerském útoku plně funkční. Škoda přesáhne pět milionů

Hlavní počítačové systémy těžební společnosti OKD jsou po loňském prosincovém hackerském útoku již plně funkční. Na některých dalších technologiích potrvá odstraňování následků ještě asi měsíc. Výše škody, kterou firma utrpěla, zřejmě přesáhne pět milionů korun. Uvedl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V současné době máme hlavní systémy plně funkční a ve spolupráci s dodavateli pracujeme na odstraňování následků u některých technologií především třetích stran. Konkrétně se jedná o upgrade řídicích systémů těchto technologií. Předpokládáme, že tyto práce budou pokračovat do konce března,“ popsal mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Společnost OKD obnovuje těžbu po hackerském útoku. Experti pro ni vytvořili oddělenou počítačovou síť

Číst článek

Výši škody, kterou v důsledku kybernetického útoku utrpěla, prozatím společnost OKD nevyčíslila. „Nicméně předpokládáme, že přesáhne pět milionů korun,“ dodal.

Útok škodlivého viru na počítačovou síť firmy nastal před vánočními svátky a firma kvůli němu 23. prosince z bezpečnostních důvodů ve všech dolech ukončila těžbu. O Vánocích ale měl být v podniku omezený provoz a společnost v té době neměla v plánu těžit. Během svátků podnik ve spolupráci s externími firmami vytvořil oddělenou interní počítačovou síť a 27. prosince obnovil těžbu.

„OKD není technologickou společností ani společností, jejíž výroba je strategicky řízena výpočetní technikou. Proto díky vynikajícímu pracovnímu nasazení našich interních i externích IT zaměstnanců, vytvoření náhradní interní sítě i díky omezenému vánočnímu provozu došlo k výpadku ve výrobě fakticky pouze jediný den,“ uvedl Čelechovský.

Poprvé v historii loni v dolech OKD nezemřel žádný horník. Dříve byly každý rok nejméně dva mrtví

Číst článek

Kybernetický útok podle něj firmě na omezenou dobu způsobil komplikace především v procesních činnostech.

„Zásluhou zodpovědného přístupu našich zaměstnanců se je podařilo překlenout důslednou organizací práce a systematickým plánováním jednotlivých činností,“ doplnil Čelechovský.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Majitelem společnosti je od roku 2018 prostřednictvím podniku Prisko stát.

I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí. V roce 2018 měla OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, za loňský rok skončí ve ztrátě, která zřejmě dosáhne několika set milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme