Komise k OKD chce vyslechnout 27 svědků. Budou mezi nimi i Bakala a Sobotka

Sněmovní vyšetřovací komise zabývající se privatizací těžařského podniku OKD si pozve k výslechu 27 svědků. Bude mezi nimi i expremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD, někdejší ministr průmyslu Milan Urban z ČSSD nebo dřívější majitel firmy Zdeněk Bakala. Po čtvrtečním neveřejném jednání komise to novinářům řekl její předseda Lukáš Černohorský z Pirátů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na seznamu svědků jsou podle šéfa komise Lukáše Černohorského všechny důležité postavy, které provázejí historii OKD. S výjimkou Sobotky, Urbana a Bakaly zatím nechtěl další jména prozrazovat.

Rychlokurz v kauze OKD: jak do nich vstoupily Klausova a Zemanova vláda? Kdo může za nevýhodnou privatizaci?

Číst článek

„Až budou dotyčné osoby osloveny a přizvány,“ podotkl. Výslechy svědky by chtěla komise zvládnout o letních prázdninách. Podle Černohorského je možné, že komise bude kvůli svědeckým výpovědím zasedat třeba týden v kuse.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá expremiér Bohuslav Sobotka kritizován.

Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy na podzim příštího roku.

Verdikty v kauze OKD

Minoritní podíl v OKD získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun.

Tímto případem se zabývají soudy. Nedávno byl nepravomocně zproštěn obžaloby znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na cenu státního podílu v těžební společnosti. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme