OKD od pondělí začne s přípravou na obnovu těžby. Svoje zaměstnance bude pravidelně testovat

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD Darkov

OKD obnoví těžbu uhlí ve všech čtyřech lokalitách. Ta byla pozastavena z důvodu lokálního ohniska koronaviru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní,“ uvedla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Ohnisko koronaviru v OKD je vyhaslé, oznámil Vojtěch. Poslední testování odhalilo 60 případů

Číst článek

Společnost chce také od 17. srpna spustit pravidelné testování zaměstnanců dolů na covid-19. Chce tak zabránit opětovnému vzniku ohniska a zvýšit šanci na včasný záchyt nemocných zaměstnanců. Aktuálně testování připravuje, chystá se zřídit čtyři odběrová místa. Zaměstnanci na odběry budou docházet v dvoutýdenních intervalech. Předpokládá se, že denně by tak testy mohlo podstoupit kolem 500 až 600 zaměstnanců, měsíčně by jich ve firmě udělali zhruba 12 000. Náklady na testy bude hradit OKD.

Ve společnosti vzniklo jedno z regionálních ohnisek koronaviru a firma se nakonec rozhodla pro dlouhodobou odstávku ve všech dolech. O přerušení těžby na všech pracovištích informovala 2. července, o den později zahájila přípravné práce na odstávku.

V té době už byl z důlní těžby odstaven Důl Darkov, kde se ohnisko nákazy koronavirem vyskytlo nejdříve. Důl koncem května přešel na technologické provozní minimum, kdy se v něm odčerpávala voda a větralo. Šíření nákazy se nepodařilo zabránit a výrazně pronikla i do Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih, Dolu ČSA se naopak hromadná nákaza vyhnula. V souvislosti s ohnisky v jednotlivých dolech hygienici evidovali stovky nakažených zaměstnanců, jejich příbuzných či kontaktů.

V Moravskoslezském kraji bylo k sobotnímu ránu koronavirem nakaženo 4838 lidí. Zatímco před časem patřilo k nejproblematičtějším lokalitám v regionu právě Karvinsko, nyní se těžiště nákazy přeneslo na Frýdecko-Místecko, kde se objevilo ohnisko například v klášteře spojeném s domovem pro seniory v Jablunkově.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme