Greenpeace žaluje OKD kvůli šíření koronaviru. Společnost se o trestním oznámení dozvěděla z médií

Organizace Greenpeace podala na firmu OKD a její vedení trestní oznámení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. Firma podle ní pochybila, když nepřerušila provoz Dolu Darkov v Karviné poté, co se tam rozšířila nemoc covid-19. Greenpeace to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě.

Karviná Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD - Důl Darkov

Ostravsko-karvinské doly (OKD) | Zdroj: Úřad vlády ČR

„O podaném trestním oznámení jsme se dozvěděli z médií, nejsme seznámeni s jeho obsahem, a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat,“ uvedla v odpovědi na žádost o reakci mluvčí OKD Naďa Chattová.

25:25

Měl se Důl Darkov zavřít dřív? ‚Mohlo se to udělat líp, ale po válce je každý generál,‘ reaguje hejtman

Číst článek

V souvislosti s ohniskem na Dole Darkov bylo ke středě v evidenci hygieniků 385 pozitivně testovaných. Mezi nimi je 253 zaměstnanců dolu a 125 jejich příbuzných. Mezi nakaženými zaměstnanci je i 19 polských pendlerů. Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, kteří v dole dělají třeba údržbu. V dolech platí zpřísněná opatření. V Darkově se od 22. května netěží, firma uvedla, že se tam dělají jenom nezbytné práce pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Vzorky pozitivní, těžba pokračovala

Podle Greenpeace se vedení OKD trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci dopustilo z nedbalosti. Přitěžujícím faktorem ale je, že se to stalo v době, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav. Greenpeace uvedla, že první dva případy nákazy se na Dole Darkov objevily 30. dubna. „Počet nakažených se postupně zvyšoval, přesto vedení společnosti provoz dolu nijak neomezilo,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Organizace připomněla, že těžba v dole nebyla přerušena ani po vyhodnocení vzorků z prvního plošného testování zaměstnanců, které se konalo 18. května. Z téměř 800 otestovaných bylo tehdy 90 pozitivních vzorků.

„Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo,“ uvedl Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR. Dodal, že vedení OKD by mělo nést zodpovědnost za to, že zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme