Okolí Jaderné elektrárny Dukovany nacvičovalo evakuaci

Na Třebíčsku v okolí Jaderné elektrárny Dukovany dnes pokračovalo cvičení Zóna 2008. Začalo simulovanou havárií v elektrárně, která vedla až k vyhlášení třetího stupně mimořádné události. Fiktivně totiž do ovzduší poměrně velkého území Třebíčska unikla radiace. Scénář cvičení zkombinoval velmi nepravděpodobné události a nehody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Petr Zettner

Téměř rok se chystalo cvičeni Zóna 2008. Dnes se prověřovaly postupy vnější ochrany, tedy evakuace a dekontaminace ve dvacetikilometrovém pásmu od dukovanské elektrárny. Z městyse Vémyslice se odváželi žáci základní školy. Evakuačním autobusem jeli do vesnice Kubšice, kde vozidlo i figuranti absolvovali dekontaminaci.

Žáci základní školy v jihomoravských Vémyslicích se po vyhlášení pokynu k evakuaci sešli do krytu, který je přímo v budově školy. Tam čekali do doby, než přijel evakuační autobus.

Další postup popsal jeden z organizátorů Miroslav Menšík. "Autobus má zavřené dveře, protože všude okolo nás je radioaktivita. Čeká, až přijdou žáci školy v improvizovaném oděvu, ten musí na místě odložit do vyčleněné nádoby, teprve potom po odložení oděvu urychleně nastoupí do autobusu a řidič hned zase dveře zavře."

Na místo se přijel podívat nový hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který byl s dosavadním postupem spokojený: "Zatím mám osobně z cvičení dobrý pocit. Byl to pro mě poměrně ostrý start, protože jsem několik málo dní ve funkci hejtmana. Ale takovéhle situace si nevybírají."

Jaderná elektrárna Dukovany patří z hlediska bezpečnosti mezi deset procent nejlépe hodnocených jaderných elektráren ve světě.

Česká republika má ale problém s vyhořelým jaderným palivem. Zatím se skladuje v elektrárnách. Kde bude jeho trvalé úložiště, v tom by mělo být jasno do roku 2025.

Přečtěte si také:
V Dukovanech nacvičují atomovou havárii

Ladislav Holomčík, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme