Okolí pražského Újezdu na minutu utichlo, lidé uctili památku obětí komunismu

Symbolickou minutou ticha uctili lidé v pravé poledne na pražském Újezdě památku obětí komunistického režimu. Česko si totiž právě dnes připomíná výročí popravy Milady Horákové, od které uplynulo 61 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník obětem komunismu v Praze na Újezdě

Památník obětem komunismu v Praze na Újezdě | Foto: Konfederace politických vězňů ČR

Akci k uctění památky obětem komunismu uspořádala na dnešek společnost Člověk v tísni. Její součástí byl i program v Národním divadle, kam dopoledne přišlo několik stovek lidí, a to hlavně středoškoláků.

Studenti nejprve shlédli krátký dokument o Miladě Horákové a záznam opery Zítra se bude, který zachycuje proces s Horákovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstatu akce k uctění památky obětem komunismu vysvětlil v Ozvěnách dne Karel Strachota z pořádající organizace Člověk v tísni

Nejen její osud, ale utrpení všech obětí komunistické totality pak účastníci akce uctili minutou ticha na pražském Újezdě, kde se zastavila i doprava na rušné křižovatce, a k tamnímu památníků položili květiny.

Podle Karla Strachoty ze společnosti Člověk v tísni dnešní vzpomínka souvisí s projektem Příběhy bezpráví, kterým se organizátoři snaží už sedm let přinášet do základních a středních škol povědomí o období komunistického Československa.

„Dnešní den je zapsán do kalendáře jak Den památky obětem komunismu a my jsme se s Příběhy bezpráví připojili k tomuto dni a chceme všemi těmito akcemi vzdát úctu lidem, kteří si z našeho pohledu respekt a úctu zaslouží, to znamená všem obětem komunistického režimu,“ vysvětlil Strachota.

Jak upozornil, výuka dějepisu na školách často končí druhou světovou válkou, nebo jsou s poválečným obdobím žáci a studenti seznamováni velmi nedostatečně. Právě proto se Člověk v tísni snaží nabízet školám materiály, s jejichž pomocí mohou poválečné události lépe vyučovat.

„Mladí lidé si docela sebekriticky uvědomují, že jejich znalosti o nedávném období nejsou velké. Jenom 20 procent středoškoláků si myslí, že toho ví dost. Zároveň jen necelých 20 procent říká, že je to nezajímá, takže opadá další klišé, že mladé lidi socialismus nezajímá,“ dodal Strachota.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme