Okolí Spolany je podle veterinářů zamořené

Okolí Spolany Neratovice je zřejmě zamořeno i několik mesíců po povodních. Ve vzorcích slepičích vajec a těl ryb odebraných v blízkosti chemičky zjistili veterináři vysoké množství toxických látek. Informovali proto chovatele, že vejce, slepice a ryby jsou nepoživatelné. Mohou být kontaminovaná i další drobná hospodářská zvířata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Toxické látky našli veterináři v okolí neratovické chemičky Spolana. Objevily se v Libiši ve slepicích vejcích a rybách. Podle mluvčího veterinární správy Josefa Dubna byly vzorky vajec odebrány od chovatelů v oblasti, zatopené při loňských povodních."Ve všech případech jsme bohužel zjistili PCB, což jsou polychlorované bifenyly, DDT, což je postřik proti hmyzu, který už se u nás od sedmdesátých let používat nesmí, a ACB což je hexachlorbenzen, u ryb z vodní nádrže v Mlékojedech jsme zjsitili nadlimitní několikanásobně překročený obah rtuti."

Podle mluvčího Spolany Jana Martinka chemička zatím od veterinářů žádnou oficiální informaci nezískala. Kontaminace vajec a ryb ze Spolany je podle něj nepravděpodobná. "V každém případě dneska víme, že nelze dát do souvislosti povodně a současnou kontaminaci okolí Spolany, protože všechny látky, ať je to PCB nebo DDT nebo rtuť se nemohou za tak krátkou dobu v těch látkách. ve vejcích, drůběži tak rychle uložit.

Místní obyvatelé ovšem o této hrozbě vědí už dávno, protože testy provádělo Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace už těsně po povodních. I neratovické děti na otázku Radiožurnálu, zda jedí místní vajíčka, odpovědely jednoznačně: "Ne. Ani zeleninu, tu si vozíme z chalupy, ale máme ji daleko."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Pavla Dluhoschová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme