Okrádání skrz kopírování karet do bankomatů se množí i v menších městech

Zloději, kteří okrádají lidi přes kopírovací zařízení v bankomatech, se přesouvají z Prahy i do menších měst. Kvůli skimmingu, tedy zkopírování platební karty přímo v bankomatu, přišla už od začátku roku o všechny peníze z účtu zhruba desítka lidí hlavně z jižní Moravy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kopírování bankovních karet

Kopírování bankovních karet | Foto: Policie ČR

Důvodem přesunu může být i práce speciálního policejního týmu, takzvaného 8. oddělení. Tým loni zadržel třináct podvodníků právě v hlavním městě. Ti se snažili odčerpat z účtů klientů bank celkem 18 milionů korun. Letos zatím policie dopadla přímo při činu tři skupiny podvodníků.

„Tím si vysvětlujeme, že v současné době se ten skimming rozptýlil po území české republiky, ať to bylo to Brno, Břeclav, Budějovice a další města,“ říká vedoucí speciálního policejního týmu Michal Ihnát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případech skimmingu i o ochraně před ním přinesla redaktorka Alžběta Havlová

Podle něj přesunu nahrává to, že v menších městech nemají policisté o skimmingu tak velké povědomí. Policie a banky tam také nejsou zvyklí tolik spolupracovat.

Pachatelé zpravidla nejsou Češi, ale pocházejí z Rumunska a Bulharska. V Česku si jen občas najmou takzvané bílé koně, kteří zařízení instalují. Zařízení není nijak složité vyrobit. Potřeba jsou k tomu především formy a dentální pasta. Odlitky „hrdel“ v zelené barvě pak zloději dají na bankomat a připojí také miniaturní kameru – nad klávesnici nebo z boku.

Klasická zařízení se dají při bližším zkoumání celkem snadno odhalit. Horší je to s těmi novými.

„Zaznamenali jsme i případ navrtávání bankomatů, kdy pachatel zařízení v podstatě strčí do těla bankomatu a vy nemáte možnost jej rozpoznat. Nicméně kamera musí být umístěna na čele bankomatu, tak, aby bylo možno odsledovat PIN, který zadáváte,“ podotýká major Michal Ihnát, který loni osobně zadržel hned několik podvodníků přímo při činu.

Dveřní fantom

Letošním největším úlovkem policistů je takzvaný „dveřní fantom“. Pracoval sólo na území Prahy a celková škoda, kterou způsobil, je přes osm a půl milionu korun. Kameru dával do falešného hlásiče požáru nad bankomatem a skimmovací zařízení do dveřního vrátného, tedy zařízení, kam musí zákazník vložit kartu, když vstupuje do místnosti s bankomatem.

K samotným penězům se zloději dostanou tak, že získané údaje pošlou svým kontaktům do zemí, kde bankomaty nemají zařízení na čtení čipů. Mezi ně patří například Dominikánská republika, Mexiko, Keňa, ale třeba i USA nebo většina Asie. Údaje buď pošlou přes internet, nebo je fyzicky dovezou. Například zmiňovaný „dveřní fantom“ jezdil do těchto zemí na dovolenou a peníze vybíral sám.

V České republice jsou tresty na skimming dost vysoké. Dva pachatelé z loňského roku dostali 8 let vězení. Naopak třeba ve Francii nebo Belgii hrozí jen podmínka.

Kopírování bankovních karet | Foto: Policie ČR

Svou roli při ochraně bankomatů a účtů zákazníků sehrávají i banky. Zatímco některé podle policistů spolupracují výborně – major Ihnát zmiňoval například Českou spořitelnu, Komerční banku či ČSOB – jiné, které zmiňovat nechtěl, to prý vůbec nezajímá a do ochrany bankomatů, hlavně kamerového systému, nechtějí investovat.

Důležitá je však také všímavost klientů. Třeba Česká spořitelna odhalila polovinu případů z loňska právě díky nim.

„Klienty se snažíme v oblasti skimmingu i vzdělávat. Na našich webových stránkách najdou edukativní video a fotografie, jak takový napadený bankomat vypadá,“ říká mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Pomáhá zakrývání klávesnice

Prevenci proti skimmingu nepodceňují ani nové, menší bankovní domy. Třeba AirBank. „Naše bankomaty jsou vybaveny technologií, která instalaci skimmovacích zařízení nejen brání, ale také nás o všech takových pokusech neprodleně informuje. Toto zařízení navíc průběžně vylepšujeme,“ popisuje mluvčí AirBank Vladimír Komjati.

Na zlepšování zabezpečení bankomatů se podle svého mluvčího Pavla Zúbka soustředí i GE Money bank.

„Zároveň starší typy bankomatů nahrazujeme novými, které skimming v jeho současné podobě technicky znemožňují. Rovněž připravujeme speciální nástroj, který umí pokusy o instalaci skimmingového zařízení odhalit,“ slibuje Zúbek, který zároveň apeluje na klienty, aby byli všímaví a jakékoli podezření bance ihned hlásili.

Modernizace je důležitá. Zloději si totiž nevybírají konkrétní banky, ale druhy bankomatů. Nejlepší prevencí ze strany klientů je však stále zakrývání klávesnice.

Ze sta naskimmovaných karet zloděj může použít jen 40 procent, to jsou právě karty lidí, kteří zadávají PIN bez zakrytí rukou.

Alžběta Havlová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme