Doba na uvolnění opatření ještě nenastala. Cesty mimo okres by měly zůstat zakázané, říká viroložka

Dokážeme antigenními testy odhalit dostatek osob nakažených koronavirem? Neměly by se testy opakovat častěji? A kdy a podle jakých parametrů bychom mohli uvolňovat omezující opatření? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byla viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viroložka Ruth Tachezy

Podle viroložky Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ještě nenastal čas k uvolňování opatření | Foto: Petr Topič / MAFRA / Profimedia | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Už třetí týden u nás platí nejpřísnější protikoronavirová opatření. Původně je vláda vyhlásila právě na tři týdny. Myslíte si, že je namístě uvažovat o nějakém rozvolnění?
Je mi to líto, ale myslím si, že doba na velké uvolnění ještě není. Souhlasím s tím, že by se uvolnilo sportování a cestování v rámci okresu. Velké uvolnění jiného typu by ale nastat nemělo.

To znamená, že i cesty mimo okres by podle vás měly zůstat zakázané?
Zatím ano, protože situace u nás není dobrá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s viroložkou Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK a výzkumného centra BIOCEV

Jak dlouho by ta opatření měla ještě platit?
To neumím předpovědět, záleží na tom, zda půjdou čísla dolů. Minimálně se doporučuje uvažovat o nějakém zásadním uvolnění, jako je uvolnění pohybu nebo návrat dětí do škol, při tisíci nakažených za den a méně.

Emoce na sociálních sítích v posledních dnech budí zásahy strážníků proti těm, kteří na veřejnosti nenosí roušky. Ministr Blatný (za hnutí ANO) ve čtvrtek hájil povinnost nosit venku roušky i v případě, kdy okolo není nikdo jiný. Z odborného pohledu je opravdu tak velké riziko, když člověk nebude mít venku roušku?
Je třeba rozlišit to, že máme nějaká nařízení a jestliže řekneme, že roušky musíme nosit jen tady a tam, tak to lidé dodržovat nebudou. Roušky jsou zcela zásadním opatřením. Je ale potřeba uvažovat selským rozumem. Pokud půjdu přes město, tak mám respirátor, ale když půjdu v lese, kde nikoho nepotkám, tak si ho samozřejmě sundám. Něco jiného je, když půjdu po ulici, kde budou lidé, a když půjdu po ulici v noci, kde nikoho nepotkám. V dnešní době je ale zcela zásadní, aby si lidé uvědomili, že nošení roušek a respirátorů pomůže. 

Tomáš Pancíř, vla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme