Okresní úřady úřadují poslední den

Dnešek je poslední den, kdy mohou okresní úřady lidem vydávat doklady a průkazy. Kvůli reformě veřejné správy pak už nebude k dispozici informační systém, který je k vystavení občanských, řidičských a technických průkazů či pasů nutný. Toto opatření se netýká Prahy. I poté budou sice okresní úřady až do konce roku přijímat od občanů všechny druhy žádostí, ale už bez garance, že je vyřídí ještě letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na pracovním úřadě | Foto: Česká televize

Po tomto termínu už nebude kvůli reformě veřejné správy k dispozici informační systém. Upozorňuje na to mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. Dnes jsou okresní úřady otevřeny do 17 hodin. "Po tomto datu bude možné v rámci omezených úředních hodin okresních úřadů tak - jak se na tom usnesla vláda 9.12. - vyřizovat nejnutnější záležitosti 30.12." Vyřídit půjde jen "nejběžnější záležitosti spadající do správních a dopravněsprávních agend, například vydávání občanských a cestovních doklad, vydávání řidičských průkazů a evidence motorových vozidel a tak dále."

Dnes je poslední úřední den i Okresního úřadu v Jeseníku. Po sedmi letech, kdy vznikl nejnovější okres v České republice, tak úřad definitivně končí. Z celkového počtu 155 zaměstnanců stále dvacet z nich nemá jistotu, co bude po Novém roce dělat. Jaké služby budou úředníci v poslední den poskytovat, na to jsme se zeptali přednostky Mileny Novotné: "Já věřím, že všichni se už zajímají spíš o Vánoce, takže těch, kteří budou potřebovat služby úředníků, bude minimum, ale určitě zde mohou najít služby aspoň na té standardné úrovni. Zejména je asi bude zajímat přepis vozidel a podobné věci, které mají dost velký vliv na konec roku."

Po novém roce budou nové doklady vyřizovat obce s takzvanou rozšířenou pravomocí. Zbylé kompetence okresních úřadů přejdou na kraje.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme