Poslanci navrhují, aby se 21. srpen stal památným dnem obětí invaze. Nepřipojil se nikdo z KSČM

Poslanci všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM navrhují, aby se 21. srpen stal v kalendáři významným dnem jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Pod návrh novely zákona o státních svátcích se podepsalo na 90 poslanců. Noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do tehdejší ČSSR vtrhla vojska armád Varšavské smlouvy patří podle předkladatelů k nejtragičtějším datům československé moderní historie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21. srpen 1968 na Václavském náměstí | Foto: Josef Hník | Zdroj: Výstava Sovětská invaze - srpen 1968

„Bezdůvodný vpád vojsky Varšavské smlouvy znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů,“ stojí v návrhu.

Sovětští vojáci z '68 byli váleční veteráni? Podle Zemana jde o drzou provokaci, řekl velvyslanci

Číst článek

Proto chtějí 21. srpen připomínat i jako památku obětí invaze, které ve svém návrhu i vyjmenovávají. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že poslanci KSČM se budou návrhem zabývat na jednání klubu.

Předložení návrhu avizoval minulý týden místopředseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola v debatě nad návrhem ruského zákona, který má přiznat postavení válečných veteránů i účastníkům vojenské invaze z roku 1968.

Sněmovna tento návrh označila mimo jiné za „odporný pokus legitimizovat okupaci“. Návrh ruských poslanců ostře kritizoval i prezident Miloš Zeman a pozval si kvůli tomu na Hrad ruského velvyslance.

‚Akt invaze‘

Sněmovna již loni v srpnu konstatovala, že vtrhnutí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem.

Aktuální poslanecký návrh na zařazení 21. srpna mezi významné dny dostane k projednání vláda. Poslanci už v tomto volebním období rozhodli o přejmenování 17. listopadu ze Dne boje za svobodu a demokracii na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Mezi významné dny zařadili i 8. říjen jako Památný den sokolstva.

Na své projednání čeká ve Sněmovně také poslanecký návrh, aby mezi významné dny patřil i 17. leden jako Den mateřských škol. Poslanci STAN předložili i návrh, aby se 1. máj slavil nejen jako Svátek práce, ale i jako Den vstupu ČR do Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme