OLAF uzavřel vyšetřování okolo dotace pro Čapí hnízdo. Výsledky odeslal do Česka

Evropský úřad proti podvodům OLAF uzavřel své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo. Radiožurnálu to potvrdila tisková mluvčí úřadu Silvana Enculescu. Výsledky podle ní byly postoupeny příslušným orgánům v Česku a Evropské komisi.

Praha (Aktualizováno: 15:40 20. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„V prosinci 2017 dokončil OLAF vyšetřování možných nesrovnalostí v projektu Farma Čapí hnízdo, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. OLAF uzavřel případ s doporučeními Evropské komisi a příslušným soudním orgánům v České republice,“ uvedla mluvčí úřadu.

O tom, že úřad vyšetřování dokončil, informoval server forum24.cz

Babiš bude Čapí hnízdo vysvětlovat 9. ledna. O den později požádá sněmovnu o důvěru

Číst článek

Ministerstvo financí žádnou zprávu zatím nedostalo, řekl mluvčí rezortu Michal Žurovec. „Vyšetřování nebudeme nijak komentovat," sdělila mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Výsledky vyšetřování nemá zatím k dispozici ani zastoupení Evropské komise v České republice. „Doporučení od OLAFu k tomuto případu jsme zatím neobdrželi. Jakmile se tak stane, pečlivě ho prostudujeme a vyhodnotíme,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Magdalena Frouzová.

Stejně je na tom i premiér Andrej Babiš (ANO). „Já se o to nezajímám, protože jsme vyjednávali o programovém prohlášení,“ řekl na tiskové konferenci.

Kauzou Čapí hnízdo se zabývá také česká policie. V případu byl obviněn premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Poté, co v říjnových volbách znovu získali poslaneckou imunitu, však policie jejich stíhání přerušila. Obvinění stále čelí dalších devět lidí, včetně manželky premiéra Moniky Babišové.

Policie znovu o Babišovo a Faltýnkovo vydání požádala koncem listopadu, žádostí se nyní zabývá sněmovní mandátový a imunitní výbor.

50milionová dotace

Babiše policie podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala 50milionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Jana Klímová, dp, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme