Olašští Romové si zvolili svého krále

Novým králem olašských Romů u nás se stal Jan Lipa z Ostravy. Právě Lipa dva roky zastupoval zesnulého krále Josefa Smolku. Podle Martina Knitla z ostravského studia Českého rozhlasu ale volba byla dramatická až do posledního okamžiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě během odpoledne vše nasvědčovalo tomu, že Jan Lipa bude jediným kandidátem. Nakonec ale čtrnáctičlenná rada starších a uznávaných osobností vybírala z kandidátů dvou - tím druhým byl nejvyšší olašský Rom z Prahy Silvestr Stojka. Těsný poměr hlasů a dramatická diskuse nakonec rozhodly ve prospěch dvaašedesátiletého Lipy. Nový olašský král bude mít výsadní právo řešit veškeré spory mezi rodinami a bude stát v čele olašského parlamentu. Podle prvních ohlasů se zdá, že už nyní se těší velké autoritě.

Volba, na kterou se do Ostravy sjelo asi 300 Romů, začala s dvouhodinovým zpožděním. Začátek obřadu poznamenal anonym, který vyhrožoval bombou. Žádná výbušnina ale nalezena nebyla. Korunovaci provázela přísná bezpečnostní opatření. Každý z účastníků musel projít detektorem kovů a podstoupit osobní prohlídku. Romové také pečlivě dbali na to, aby nedošlo k žádným výtržnostem.

Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme