Olašští Romové si zvolili svého krále

Novým králem olašských Romů u nás se stal Jan Lipa z Ostravy. Právě Lipa dva roky zastupoval zesnulého krále Josefa Smolku. Podle Martina Knitla z ostravského studia Českého rozhlasu ale volba byla dramatická až do posledního okamžiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě během odpoledne vše nasvědčovalo tomu, že Jan Lipa bude jediným kandidátem. Nakonec ale čtrnáctičlenná rada starších a uznávaných osobností vybírala z kandidátů dvou - tím druhým byl nejvyšší olašský Rom z Prahy Silvestr Stojka. Těsný poměr hlasů a dramatická diskuse nakonec rozhodly ve prospěch dvaašedesátiletého Lipy. Nový olašský král bude mít výsadní právo řešit veškeré spory mezi rodinami a bude stát v čele olašského parlamentu. Podle prvních ohlasů se zdá, že už nyní se těší velké autoritě.

Volba, na kterou se do Ostravy sjelo asi 300 Romů, začala s dvouhodinovým zpožděním. Začátek obřadu poznamenal anonym, který vyhrožoval bombou. Žádná výbušnina ale nalezena nebyla. Korunovaci provázela přísná bezpečnostní opatření. Každý z účastníků musel projít detektorem kovů a podstoupit osobní prohlídku. Romové také pečlivě dbali na to, aby nedošlo k žádným výtržnostem.

Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme