Obchvat Olbramovic bude. Ministerstvo zamítlo odvolání proti stavebnímu povolení

Stavbaři by již brzy mohli začít s budováním obchvatu Olbramovic na Benešovsku. Ministerstvo dopravy zamítlo odvolání proti vydanému stavebnímu povolení. Na stavbu je vypsáno výběrové řízení s termínem podání nabídek v listopadu. Na twitteru o tom informoval ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Olbramovice (Benešovsko) (Aktualizováno: 13:08 30. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé, kteří v roce 2013 protestovali za stavbu obchvatu | Zdroj: Profimedia

Olbramovice trápí nadměrná doprava, přeložka frekventované silnice I/3 z Prahy na Tábor má být dlouhá 3,4 kilometru a počítá se s napojením na již postavené úseky okolo Tomic a Votic. Předpokládané náklady jsou 478,5 milionu korun, investorem je podobně jako u všech silnic první třídy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Středočeský kraj vydal nové stavební povolení pro obchvat Olbramovic, hotovo má být do tří let

Číst článek

Původní stavební povolení vydané středočeským krajským úřadem loni ministerstvo dopravy zrušilo, námitky proti němu tehdy podala mimo jiné společnost Davo Corporation, provozující autobazar, nebo firma Imoba z holdingu Agrofert, která vlastní nedalekou farmu Čapí hnízdo.

Kraj, v jehož vedení je hnutí ANO, už dříve odmítl jakýkoli politický vliv na řízení o výstavbě obchvatu. Krajský úřad loni vydal podle ministerstva povolení k obchvatu v rozporu se zákonem, proto ho v odvolacím řízení zrušilo a věc vrátilo k novému projednání.

Nové stavební povolení krajský úřad vydal letos v únoru, proti rozhodnutí však přišlo opět jedno odvolání. Věc byla proto v dubnu postoupena na ministerstvo dopravy, které nyní znovu rozhodlo.

Dlouhodobá priorita

„Odvolací orgán ministerstva dopravy potvrdil rozhodnutí Odboru dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje, kterým byla povolena stavba ‚I/3 Olbramovice, přeložka‘, tzn., že SP (stavební povolení) nabude právní moci. Na stavbu zároveň probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby s termínem podání nabídek v 11/2020,“ uvedl Mátl.

Kraj chce nové povolení k obchvatu Olbramovic vydat ještě letos, počítá s původním termínem stavby

Číst článek

Server Zdopravy.cz uvedl, že rozhodnutí nyní bude vyvěšeno 15 dní na úřední desce ministerstva a poté stavební povolení nabude právní moci. Jedinou možností odpůrců je podle serveru ještě žaloba k soudu.

Zejména v Olbramovicích se objevily obavy, že komplikace se stavebním povolením výstavbu o roky oddálí. To by mělo pro místní nepříjemné následky. Středem Olbramovic denně projíždějí desetitisíce aut, obchvat má obci ulevit od tranzitní dopravy.

Krajský úřad tvrdí, že přeložka silnice I/3 je pro něj kvůli návaznosti na výstavbu D3 dlouhodobou prioritou. Řízení se v minulosti zpozdilo i kvůli úmrtí několika účastníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme