Herec Kaiser za tvrzení o příbuzenství se Zápotockým dostane 400 tisíc korun, potvrdil soud

Nejvyšší soud potvrdil herci Oldřichu Kaiserovi odškodnění 400 tisíc korun od mediálního domu Czech News Center. Nenašel důvod ani ke zvýšení ani ke snížení částky. Příčinou sporu byla mylná informace deníku Blesk o hercově příbuzenském vztahu s československým komunistickým prezidentem Antonínem Zápotockým. Neúspěšné dovolání podal jak Kaiser, tak Czech News Center. Rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oldřich Kaiser

Oldřich Kaiser | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Vydavatelství v minulosti označilo částku za nepřiměřeně vysokou, Kaiser naopak za příliš nízkou. Vyjádřil názor, že vydavatelé bulvárních médií dosahují i díky zveřejňování skandálních informací vysokých zisků. Částky, které soudy v obdobných případech přiznávají poškozeným, nemohou podle Kaisera plnit preventivně-sankční funkci a odrazovat vydavatele od podobného počínání.

Mafra musí zaplatit sestře Marešové 700 000 korun. Nejvyšší soud zamítl dovolání vydavatelství

Číst článek

Nejvyšší soud uvedl, že zadostiučinění nelze ztotožňovat s podílem na zisku. „Měla-li by přiznaná náhrada odradit žalovanou od uveřejňování pikantních informací ze života slavných osob, nejspíše by musela dosahovat astronomických částek mimo jakoukoli přiměřenost ve vztahu k jiným případům. O možném výchovném působení na sdělovací prostředky cestou vysokých náhrad lze podle dovolacího soudu s úspěchem pochybovat,“ stojí v rozsudku.

Částku 400 tisíc korun označil soud za přiměřenou okolnostem. Justice zohlednila, že Kaiser je známá osobnost a publikovaná informace jej mohla poškodit. Redakce si ale informaci nevymyslela v honbě za senzací, jen ji převzala od třetí osoby.

„Žalovaná jako profesionál zanedbala svou povinnost ověřit si informaci, kterou jejím prostřednictvím sděluje třetí osoba, ačkoli takové ověření v daném případě nepředstavovalo žádné větší obtíže,“ uvedl Nejvyšší soud.

Jiný Oldřich Kaiser

Tvrzení o příbuzenství zaznělo v květnu 2017 ve videu ze série Potomci slavných na webu Blesk.cz. Údajný synovec Zápotockého tam uvedl, že jeho sestřenice je Kaiserovou maminkou a že hercův otec byl architektem, který pil a dostával stranické zakázky. Citace se pak objevily také v psaném článku a později v dalších médiích. Informace o příbuznosti byly mylné, šlo zřejmě o jiného Oldřicha Kaisera.

Kaiser požadoval za nepravdivou informaci omluvu a odškodnění pět milionů korun. Nejprve vysoudil 100 tisíc korun, Ústavní soud ale poté rozhodl, že má nárok na vyšší odškodné, protože stotisícová částka neplní ani satisfakční funkci pro poškozeného, ani preventivní funkci před zveřejňováním nepravdivých informací.

Následně se odškodnění rozhodnutími pražských soudů zvýšilo na 400 tisíc korun. Po odmítnutí obou dovolání Nejvyšším soudem se obě strany opět teoreticky mohou obrátit na Ústavní soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme