Soudkyně z insolvence Oleo Chemical čelí kárnému řízení. Vydala dvě protichůdná rozhodnutí během jednoho dne

Nejvyšší správní soud (NSS) zahájil kárné řízení se soudkyní Městského soudu v Praze Margitou Víškovou. Týká se rozhodování o insolvenci producenta biopaliv Oleo Chemical. Podnět k zahájení kárného řízení podal výrobce koupelen Ravak, jehož majitelé půjčili petrochemickému podniku peníze, ale nedostali je zpět. Z projednávání kauzy ale soudkyně vyloučená není. Napsal to v pondělí server E15.cz.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud zahájil kárné řízení se soudkyní Městského soudu v Praze Margitou Víškovou. (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Jde o hrubé porušení procesního postupu,“ uvedla pro server E15 k důvodům zahájení kárného řízení mluvčí NSS Sylva Dostálová. Soudkyně ve spletité kauze letos v únoru během 24 hodin vydala dvě protichůdná rozhodnutí ohledně valné hromady Oleo Chemical. Navíc při vynesení druhého verdiktu nechala ten původní ze spisu odstranit, aniž by rozhodnutí zrušila, píše server.

Nový proces v kauze Oleo Chemical nebude. Odposlechy nepřinesly nic nového, rozhodl soud

Číst článek

Představitelé Ravaku soudkyni Víškové vytýkají také údajné nerespektování nálezů Ústavního soudu ohledně reorganizace Oleo Chemical. Ústavní soudci rozhodnutí o reorganizaci firmy letos v lednu zrušili kvůli nedostatečnému odůvodnění rozsudku.

V únoru Víšková vydala nový verdikt, v němž reorganizaci znovu schválila. V červenci Ústavní soud rozsudek zrušil podruhé. Na konci listopadu, tedy těsně před zahájením kárného řízení, povolila Víšková reorganizaci potřetí.

Ravak chce konkurz

Výsledkem reorganizace má být převzetí Oleo Chemical společností Temperatior podnikatele Grzegorze Hóty. S tím nesouhlasí Ravak, jehož majitelé prosazují, aby se úpadek Olea řešil konkurzem.

Soud osvobodil Rittiga v kauze praní špinavých peněz z firmy Oleo. Státní zástupce požadoval pětiletý trest

Číst článek

„Musíme se bránit, protože máme silný dojem, že paní soudkyně není nestranná a ignoruje jednu stranu sporu. To nakonec potvrzují i rozhodnutí Ústavního soudu, která opakovaně ruší její rozhodnutí a opakovaně dávají zapravdu našim argumentům,“ řekl spolumajitel Ravaku Jiří Kreysa.

Zahájení kárného řízení účast soudkyně v případu Oleo Chemical neovlivnilo. „JUDr. Víšková z projednávané věci nebyla vyloučena,“ sdělila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Podnik Oleo Chemical vznikl v roce 2004 s cílem vyrábět biopaliva takzvané druhé generace. V úpadku je společnost od roku 2011. Dění kolem firmy rozpadlo do několika trestněprávních a insolvenčních větví. Mediálně nejznámější částí kauzy bylo obvinění zakladatelů Olea a skupiny osob kolem lobbisty Ivo Rittiga z tunelování firmy. Zatímco Rittiga soud nepravomocně osvobodil, někteří další účastníci případu byli odsouzeni k trestům odnětí svobody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme