Olga Zubová i David Rath na kandidátce ČSSD

Hejtman Středočeského kraje a současný poslanec David Rath zůstává na druhém místě středočeské kandidátky České strany sociálně demokratické pro podzimní předčasné volby. Překvapením je pak zařazení předsedkyně Demokratické strany zelených Olgy Zubové na volitelné místo pražské kandidátky sociálních demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olga Zubová

Olga Zubová | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Na Rathově setrvání na kandidátce se dnes shodlo předsednictvo ČSSD. Ratha přitom v uplynulých dnech tvrdě kritizovali někteří jeho spolustraníci. Tvrdili, že jako hejtman by se neměl voleb účastnit.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek potvrdil, že, David Rath, ačkoli je hejtmanem, zůstává na druhém místě středočeské kandidátky: "Návrh vedení sociální demokracie sobotní programové konferenci je předložit kandidátky beze změny. S výjimkou kandidátky pražského kraje."

Předsednictvo ČSSD skutečně navrhlo jedinou změnu na kandidátkách - a to na pátém místě v Praze. Na tomto volitelném místě bude současná poslankyně za Demokratickou stranu zelených Olga Zubová. Nahradí sociálního demokrata Petra Ibla - údajně kvůli spekulacím o jeho minulosti vězeňského dozorce za komunistického režimu.

Jak známo, Olga Zubová letos v březnu pomohla sociálním demokratům a komunistům svrhnout vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Jiří Paroubek zařazení "zelené rebelky" vysvětluje: "Chceme nominací paní Zubové signalizovat otevřenost sociální demokracie, zejména otevřenost ekologické politice. Bude to významné posílení naší ekologické platformy. Tak to všichni chápeme."

Změnu na pražské kandidátce potvrdil předseda místní ČSSD Petr Hulinský: "Na žádost předsednictva krajského výkonného výboru rezignoval na toto místo Petr Ibl. Navrhl jsem předsedkyni Demokratické strany zelených Olgu Zubovou, kterou předsednictvo ČSSD dnes schválilo."

Přečtěte si také o Davidu Rathovi:
Rath: Pokud ČSSD prohraje volby, přestane kraj hradit poplatky
Nový středočeský hejtman David Rath mění vedení krajských nemocnic
J. Paroubek nepřímo vyzval D. Ratha a M. Haška k odchodu ze sněmovny
David Rath obvinil ve sněmovně ministra Julínka z korupce
Macek se má omluvit Rathovi za pohlavek, platit nemusí

Přečtěte si také o Olze Zubové:
Zubová s Jakubkovou jednaly proti vlastní straně, tvrdí šéf zelených Bursík
Zelení vyloučili čtyři stranické kritiky
Revizní komise zelených navrhla vyloučení čtyř rebelů ze strany
Kritici vedení Strany zelených založili vnitrostranickou platformu
Zelené ,rebelky' Zubová a Jakubková vystoupily z poslaneckého klubu

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme