Oblast kolem Hranické propasti je uzavřená. Začalo kácení rizikových stromů

Zákaz vstupu platí od středy v lesích v Národní přírodní rezervaci Hůrka na Přerovsku. Informuje o tom Český rozhlas Olomouc. Rezervace je uzavřená kvůli kácení rizikových stromků kolem vyhledávané Hranické propasti. Dendrologové jich vytipovali bezmála tři desítky. Odstranění dřevin není kvůli tamnímu terénu vůbec jednoduché.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před samotným kácením stromů je potřeba odstranit železné zábradlí po obvodu propasti. „Budeme to tady vyřezávat v délce třiceti metrů, aby tudy mohli dostat stromy, které budou kácet z prostoru nad hranou propasti,“ říká jeden z dělníků, který flexou odřezává zábradlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

U Hranické propasti probíhá těžba nebezpečných stromů

Vedle nás už Vojtěch Koníř startuje svoji motorovou pilu. Vyčistit tu musí prostor pro vytěžené kmeny. „Bude tu stát traktor, tak je potřeba, aby měl prostor a kudy stromy pokácet,“ vysvětluje Koníř.

Stromy napadené houbou

Jiří Šafář z agentury ochrany krajiny a přírody ukazuje čísla na kmenech stromů, které je potřeba vytěžit. „Nejsou to stromy, které by byly vyloženě přestárlé, ale jsou napadené houbou. V podstatě se jedná o takový bezpečnostní zásah,“ popisuje šafář.

Rizikových stromů je celkem dvacet sedm. Většina z nich se naklání přímo nad propastí. Těžbu řídí Tomáš Tyl. „Myslím si, že v těchto podmínkách to bude nejtěžší kácení v historii České republiky, protože takových lokalit moc není. Bude tady použito více druhů techniky od stromolezeckého spouštění, přetahování lanem pomocí traktoru až po jeřábnické práce. Bude toho velmi zajímavá zkušenost,“ přibližuje Tyl.

Těžaře pozoruje šéf speleologické skupiny Hranický kras Michal Guba. Výzkum propasti pro ně teď bude bezpečnější. „Dokud jsme si nenechali udělat znalecký posudek, mysleli jsme, že stromy jsou bezpečné,“ říká Guba.

Kácení stromů v okolí Hranické propasti skončí v závěru příštího týdne. Dendrologové ale už vytipovali další tři desítky stromů. Jejich těžbu plánují na jaro příštího roku.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme