Soud rozhodl v případu korupce u zakázek Vlastivědného muzea v Olomouci, udělil tři podmínky

Olomoucký krajský soud v pátek schválil dohodu o vině a trestu v případě korupce u veřejných zakázek Vlastivědného muzea v Olomouci. Bývalý ředitel muzea Břetislav Holásek, někdejší olomoucký radní Miroslav Petřík (ČSSD) a kroměřížský podnikatel Jiří Křeháček podle ní dostali tříletý trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let. Součástí dohody je peněžitý trest a náhrada škody.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel olomouckého vlastivědného muzea Břetislav Holásek

Bývalý ředitel olomouckého vlastivědného muzea Břetislav Holásek | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Kauza se týká projektu virtuálního muzea dotovaného z prostředků Evropské unie. Škoda byla vyčíslena na 13,5 milionu korun.

Všem původně hrozila sazba až deset let, uzavřením dohody je tak navrhovaný trest významně nižší.

Obvinění v kauze olomouckého vlastivědného muzea přiznali vinu. Čeká je podmínka a peněžitý trest

Číst článek

„Z provedených důkazů je zřejmé, že se obvinění trestné činnosti dopustili a odpovídající je i právní kvalifikace. Trest je poměrně mírný, ukládán pod hranicí trestní sazby, obvinění ale nebyli v minulosti trestáni a k trestné činnosti se doznali,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek. Poukázal i na kombinaci dalších uložených trestů.

Podle evropského pověřeného žalobce Pavla Pukovce se obvinění doznali a jednání litovali.

„Akceptovali uložení peněžitých trestů a již částečně uhradili třetinu vzniklé škody s tím, že se zavázali zbývající dvě třetiny uhradit ve zkušební době,“ řekl v pátek evropský pověřený žalobce Pavel Pukovec. Obvinění podle něj také akceptovali desetiletý zákaz účastnit se dotačních řízení a peněžité tresty v rozsahu zhruba půl milionu korun.

Trojice byla vinna z několika trestných činů. Podnikatel Křeháček se zodpovídal z přijetí úplatku a legalizace výnosů z trestné činnosti, ve druhé a třetí části kauzy šlo podle žalobce o trestné činy dotačního podvodu, poškození finančních zájmu Evropské unie, trestnou činnost úředních osob a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Tři části kauzy

Případ má podle žalobce tři části. V první z nich podnikatel Křeháček požádal v době, kdy nebyl ještě znám vítěz veřejné zakázky na vybudování přírodovědné expozice, digitalizace a restaurování sbírek muzea, vítěznou firmu o úplatek 750 000 korun, který částečně dostal.

Ve druhé šlo o nedodržení dotačních podmínek u zakázky virtuálního muzea ve výuce, kdy zhruba třetina ze 45 lidí realizačního týmu nevykonávala žádnou činnost, přesto jim byla práce proplacena.

Černé duše a zakázka pro ředitelova syna. Jak se podle policie ohýbaly zakázky v olomouckém muzeu

Číst článek

Třetí část se týkala nahrávání videofilmu a spotů pro účely vzdělávání o historii města Olomouce, kdy Holásek a Petřík vybrali ve výběrovém řízení Holáskova syna.

Bývalý ředitel muzea Holásek i někdejší radní Petřík na zakázkách podle žalobce neprofitovali, nerespektovali však dotační podmínky a netransparentně vysoutěžili veřejnou zakázku.

Bývalý ředitel muzea Holásek odstoupil z funkce v prosinci 2021 po zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu, v lednu 2022 jej nahradil Jakub Ráliš.

„Jsem velmi rád, že dochází k finálnímu uzavření celé kauzy, v podstatě pro nás v nejlepší možné verzi. Kauza naši instituci nemalou měrou zatěžovala více než dva a půl roku a díky jejímu uzavření a faktu, že Vlastivědnému muzeu v Olomoci nevznikla přímá škoda, může konečně naplno začít nová etapa fungování muzea,“ řekl v pátek ředitel Ráliš.

Doplnil, že nikdo z lidí, kteří do zakázek byli jakýmkoliv způsobem zapojeni, už v muzeu nepracuje.

Víc dohod

Podle soudce Eduarda Ondráška jsou schválené dohody o vině a trestu v poslední době četnější. „Pozitiva jsou jednoznačně v urychlení soudního řízení, kdy skutečně jde jen o trest a náhradu škody,“ řekl již dříve soudce k uzavíraným dohodám. Podobnou zkušenost má i evropský pověřený žalobce.

„V posledních třech letech jsem měl šest trestních věcí ve vyšetřování, z toho u pěti se podařilo uzavřít dohodu o vině a trestu,“ řekl Pukovec.

V případech, kdy si obvinění uvědomí následky svého jednání, chybu přiznají a mají snahu nahradit škodu, mají tyto dohody podle něj smysl a není třeba se několik let soudit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme