‚Starším lidem to kolikrát vydrží na celý den.‘ Zájem o obědy ve školních jídelnách roste, hlásí se i senioři

O obědy ze školních jídelen roste mezi lidmi kvůli zvyšujícím se cenám potravin a energií zájem. Stojí totiž kolem 100 korun. Některé jídelny nejsou schopné poptávku kompletně pokrýt a zájemce vedou v pořadnících.

obedy skolni jidelna seniori zajem uspory Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oběd ze škokní jídelny

Oběd ze škokní jídelny | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Je krátce před polednem a do jídelny základní školy Heyrovského v Olomouci dorazili první strávníci. Nejde o žáky ani učitele. Jsou to lidé, kteří si jídlo ze školní jídelny objednávají. Najíst se můžou přímo u stolu nebo si oběd odnést domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jídlo ze školních jídelen se vyplatí i po zdražení. Oblíbené je mezi seniory

Zájem o službu je podle vedoucí školní jídelny Evy Frankové velký: „Oni by chtěli chodit, ale nemáme kapacitu. Vedeme si pořadník, ve kterém máme asi padesát zájemců.“

Pořadník fungoval i v minulosti, teď do něj ale podle vedoucí přibývají další, především starší lidé. Se zvyšujícími se životními výdaji se jim podle ní vyplatí nákup hotového jídla. „Myslela jsem si, že když jsme zdražili, tak se budou odhlašovat. A nic,“ krčí rameny Franková.

Vyvážená strava i pro starší

Zájem o školní obědy mají lidé i v jídelně olomouckého gymnázia Hejčín, ta na konci července zveřejnila na webových stránkách instrukce, jak se ke stravování přihlásit. Cena jednoho oběda je podle vedoucího jídelny Petra Pospíšila necelých 100 korun.

‚Láká mě zmrzlina, ale pak si řeknu, že bych za to měla chleba.‘ Senioři nakupují stále méně

Číst článek

„Starším lidem to kolikrát vydrží na celý den,“ popisuje Pospíšil pro olomoucký rozhlas.

O obědy mají zájem lidé hlavně z okolí školy. „Cena je příznívá v porovnání s restauracemi. Ve školních jídelnách je strava hlavně vyvážená i pro ty starší lidi,“ vyzdvihuje vedoucí.

Podle Pospíšila má zatím jídelna dost míst pro cizí strávníky. Vedení školy ale kvůli narůstajícím cenám zvažuje, že zruší rozvoz obědů a zachová stravování pouze v jídelně.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme